Zimbabwe z ceną sprzedaży tokenów cyfrowych opartą na złocie

Bank centralny Zimbabwe planuje sprzedawać tokeny cyfrowe oparte na złocie w cenie 10 dolarów dla osób fizycznych i 5 tys. dolarów dla korporacji.

Bank centralny Zimbabwe ustalił cenę dla swoich cyfrowych tokenów wspieranych złotem. Kraj planuje sprzedawać swoją cyfrową walutę opartą na złocie inwestorom od 8 maja. Tokeny będą sprzedawane po minimalnej cenie 10 dolarów dla osób fizycznych i 5 000 dolarów dla korporacji i innych podmiotów.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Reserve Bank of Zimbabwe tokeny cyfrowej waluty wspieranej złotem będą sprzedawane w dolarach amerykańskich i lokalnej walucie. Jednak cena w walucie lokalnej będzie miała 20% marżę powyżej średniego kursu międzybankowego willing-buyer willing-seller. Zainteresowani inwestorzy mogą uczestniczyć w ofercie od 8 maja, która zostanie zamknięta dwa dni później.

Średni kurs międzybankowy willing-buyer willing-seller to kurs wymiany, po którym banki są skłonne kupować i sprzedawać waluty między sobą. Jest on uważany za „punkt środkowy” pomiędzy kursami kupna i sprzedaży ustalanymi przez panujące warunki rynkowe, takie jak podaż i popyt. Kurs ten jest wykorzystywany jako punkt odniesienia dla wielu transakcji finansowych i jest często używany jako kurs referencyjny dla kursów wymiany podawanych przez banki i instytucje finansowe.

Reserve Bank of Zimbabwe ogłosił swoje plany wprowadzenia wspieranej złotem waluty cyfrowej, która będzie służyć jako prawny środek płatniczy w kraju 28 kwietnia.

Wprowadzenie cyfrowych tokenów jest najnowszym posunięciem południowoafrykańskiego kraju w celu wsparcia własnej lokalnej waluty, która w tym roku osłabiła się o 37% w stosunku do dolara amerykańskiego na oficjalnym rynku. Komitet Polityki Monetarnej zatwierdził plan w marcu, osiem miesięcy po tym, jak Zimbabwe wprowadziło złote monety jako magazyn wartości, aby pomóc wesprzeć lokalną jednostkę.

Obecnie waluta Zimbabwe – dolar zimbabweński – jest notowany na poziomie 1,001 wobec dolara amerykańskiego, ale powszechnie wymienia się go na 1,750 na ulicach Harare, stolicy kraju.

Zimbabwe od ponad dziesięciu lat walczy z niestabilnością walutową i wysoką inflacją. Po okresie hiperinflacji, kraj przyjął dolara amerykańskiego w 2009 roku. W próbie ożywienia zmagającej się z problemami gospodarki, dolar Zimbabwe został ponownie wprowadzony w 2019 roku. Jednak w 2022 roku rząd powrócił do używania dolara amerykańskiego, aby kontrolować rosnące ceny.