Zgromadzenie stanu Nowy Jork uchwaliło zakaz budowy nowych kopalni BTC

26 kwietnia 2022 r. Zgromadzenie stanu Nowy Jork przyjęło ustawę, która wprowadza dwuletni zakaz dla wszystkich nowych kopalni kryptowalut typu proof-of-work (PoW) w stanie, które do zasilania swoich działań używają paliwa opartego na węglu.

Projekt ustawy nie tylko wstrzyma na dwa lata wydawanie zezwoleń na budowę nowych kopalni Bitcoina, ale także uniemożliwi odnowienie zezwoleń dla istniejących kopalni kryptowalut PoW, które wykorzystują energię pochodzącą z węgla, jeśli będą one chciały zwiększyć ilość zużywanej energii elektrycznej.

Ustawa uzyskała poparcie niezbędne do jej uchwalenia – 95 głosów za i 52 przeciw – i zostanie przeniesiona przez senatora Kevina Parkera do głosowania w Senacie stanowym. Jeśli projekt zostanie przyjęty, zostanie przekazany gubernator Kathy Hochul, która będzie mogła go zawetować lub podpisać jako ustawę.

Zgodnie z projektem ustawy Departament Ochrony Środowiska miałby za zadanie przygotować ogólne oświadczenie o oddziaływaniu na środowisko w celu określenia liczby, lokalizacji i oceny zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych przez górników pracujących w kopalniach polowych oraz ich wpływu na zdrowie publiczne.

Stowarzyszenie Blockchain Association, działające na rzecz branży kryptowalutowej, wezwało wcześniej mieszkańców Nowego Jorku, którzy są „pro-tech, pro-innowacyjni i pro-kryptowalutowi”, do sprzeciwienia się ustawie, co, jak twierdzą, zaowocowało tysiącami wiadomości do ustawodawców.

Stowarzyszenie stwierdziło, że nad ustawą odbyły się około trzy godziny debaty, co świadczy o tym, że ich zdaniem sprzeciw wobec zakazu wydobycia jest większy, niż sądzili zwolennicy.

Proponowane zakazy dotyczące kryptowalut proof-of-work z powodów środowiskowych stają się coraz częstsze. Podobna propozycja o nazwie Markets in Crypto Assets (MiCA) bill została nieznacznie odrzucona w Parlamencie Europejskim pod koniec marca 2022 r., a tamtejsi ustawodawcy rozważali nawet zakaz handlu bitcoinem w celu egzekwowania proponowanego zakazu wydobycia.