Coraz więcej krajów afrykańskich rozważa przyjęcie Bitcoina, ponieważ lokalny rynek kryptograficzny wzrósł o ponad 1200% w ciągu jednego roku.
Zanzibar, półautonomiczne terytorium w Zjednoczonej Republice Tanzanii, bada sposoby regulowania i przyjmowania kryptowalut, takich jak Bitcoin. Rząd państwa planuje przeprowadzić spotkania z interesariuszami, takimi jak banki i ministerstwa, w celu omówienia planów związanych z branżą kryptowalut.
Wcześniej minister stanu Zanzibaru Mudrick Soraga spotkał się z lokalnymi entuzjastami kryptowalut, którzy zapewnili go, że Zanzibar powinien poznać i przyjąć kryptowalutę jako oficjalną metodę transakcji – zwłaszcza teraz, gdy całkowity rynek kryptowalut osiągnął poziom ponad 3 bilionów dolarów. – Czekamy na opinie w tej sprawie. Dopiero po ich otrzymaniu podejmiemy decyzję, czy ten pomysł jest realny, czy nie – powiedział urzędnik.
Jak informuje tanzańska agencja informacyjna The Citizen, w Zanzibarze jest jeszcze sporo do zrobienia zanim państwo to będzie w stanie przyjąć kryptowaluty. – W związku z tym samorząd lokalny będzie musiał opracować politykę wyjaśniającą cele i korzyści waluty cyfrowej za pośrednictwem Banku Tanzanii – uważa profesor Haji Semboja z Uniwersytetu w Zanzibarze.
Przewodniczący Tanzańskiego Stowarzyszania Bankierów, Abdulmajid Nsekela, zwrócił uwagę, że Zanzibar musi się wiele nauczyć o rozwijającej się technologii. – Musimy zacząć wyciągać wnioski z innych krajów na temat działania tej technologii. Aby kryptowaluta była skuteczna, będziemy potrzebować właściwej polityki dla kryptowaluty – powiedział.
Wiadomości z Zanzibaru pojawiają się kilka miesięcy po tym, jak prezydent Tanzanii Samia Suluhu Hassan wezwała bank centralny tego kraju do rozpoczęcia badania kryptowalut, takich jak Bitcoin w czerwcu 2021 r. Posunięcie to nastąpiło wkrótce po tym, jak Salwador uchwalił ustawę o Bitcoinie na początku czerwca, dzięki czemu kraj ten jako pierwszy przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy we wrześniu 2021 roku.
Zdaniem niektórych obserwatorów branży już wkrótce kolejne kraje pójdą w ślady Salwadoru, czyniąc z niego walutę krajową lub przyjmując kryptowaluty do transakcji, takich jak rozliczenia banku centralnego. Chociaż Hoskinson nie wyjaśnił, które kraje będą pierwszymi, które podążą za Salwadorem, może się wydawać, że najbliższe tej prognozie będą kraje afrykańskie. Przypomnijmy, że afrykański rynek kryptograficzny wzrósł o ponad 1200% w ciągu jednego roku.