Tether USDT nie może być używany do wypłaty wynagrodzeń – orzekł chiński sąd, powołując się na ogólny zakaz kraju dotyczący wszystkich rodzajów transakcji kryptowalutowych.
Pekiński Sąd Ludowy prowincji Chaoyang orzekł, że stablecoiny takie jak USDT nie mogą być używane do wypłaty wynagrodzeń. Sąd stwierdził, że wirtualne waluty, takie jak USDT, nie mogą krążyć na rynku jako waluta, co wymaga od wszystkich pracodawców, aby płacić swoim pracownikom tylko za pomocą oficjalnej waluty, renminbi (RMB).
Orzeczenie pojawiło się w ramach sprawy sądowej, w której pracownik lokalnej firmy blockchain pozwał swojego pracodawcę za brak zgody na wypłatę wynagrodzenia w RMB. Powód twierdził, że zamiast płacić mu w RMB, firma wypłacała mu wynagrodzenie i premie w stablecoinie USDT.
Powołując się na całkowity zakaz Chin dotyczący kryptowalut wprowadzony we wrześniu 2021 roku, sąd wskazał, że waluty cyfrowe, takie jak USDT, nie mają takiego samego statusu prawnego jak prawny środek płatniczy. Sąd zauważył, że wniosek powoda o wypłacenie wynagrodzenia i premii w formie RMB jest w pełni zgodny z lokalnym prawem i sąd go popiera. W związku z tym sąd nakazał pozwanym wypłacić łącznie ponad 270 tys. RMB (ok. 40 tys. dolarów) w ramach wynagrodzeń, premii za wyniki i premii rocznych należnych powodowi.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 roku Ludowy Bank Chin oficjalnie ogłosił zestaw środków do walki z adopcją kryptowalut w Chinach. Działanie obejmowało 10 chińskich organów państwowych ustanawiających nowy mechanizm, aby uniemożliwić graczom finansowym udział w jakichkolwiek transakcjach kryptowalutowych.
Tether USDT to główny stablecoin zastawiony przez dolara amerykańskiego w stosunku 1:1, wspierany przez dolary amerykańskie przechowywane w rezerwach skarbowych USA, depozytach gotówkowych i innych aktywach. USDT jest trzecią co do wielkości kryptowalutą po Bitcoinie i Etherze pod względem kapitalizacji rynkowej i jest największym aktywem cyfrowym pod względem dziennego wolumenu obrotu.