Współzałożyciel Ethereum z obywatelstwem Czarnogóry

Rząd Czarnogóry zamierza stać się centrum innowacji blockchain sprawiając, że Vitalik Buterin został obywatelem tego państwa.

Czarnogórska agencja informacyjna RTCB podała, że premier Zdravko Krivokapić polecił Buterinowi otrzymanie tego przywileju, aby pomóc południowo-wschodniej Europie w promowaniu wysiłków na rzecz stania się centrum innowacji blockchain.

Czarnogóra gościła współzałożyciela Ethereum 7 kwietnia 2022 r. na panelu dyskusyjnym Future Now! prowadzonym przez ministra finansów i opieki społecznej Milojko Spajića. Paneliści Buterin, badacz Ethereum Vlad Zamfir, profesor prawa z Uniwersytetu w Memphis Boris Mamlyk i minister Spajić rozmawiali o legalności tożsamości blockchain, inteligentnych kontraktach w rządzie i innych kwestiach.

Podczas spotkania, które odbyło się 4 kwietnia 2022 r. premier Krivokapić, Buterin i kilku innych urzędników państwowych omówili również możliwości Czarnogóry w zakresie branży blockchain. Jednym z ważnych poruszonych aspektów było to, jak uregulować kryptowaluty dla swoich obywateli.

Minister Spajić stwierdził, że chciałby, aby jego kraj był surowy wobec przestępców w branży, ale uważa, że uczciwość stymulowałaby wzrost i ograniczyłaby szarą strefę we wszystkich obszarach. – Czarnogóra dąży do tego, aby stać się centrum innowacji w technologii blockchain z naciskiem na wszystkie zalety legalnej branży, która przyniesie atrakcyjne regulacje – dodał.

Rząd Czarnogóry zaczyna obecnie zagłębiać się w skomplikowane uwikłania regulacyjne, które wynikają z integracji technologii blockchain w różnych systemach.

Podczas wydarzenia Future Now! paneliści skupili się na kwestii tego, w jaki sposób ludzie mogą legalnie tworzyć społeczności za pomocą blockchaina oraz legalnie weryfikować swoją tożsamość i chronić się przed kradzieżą tożsamości. Mamlyk zasugerował, że zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) mogłyby emitować tokeny DAO dla ludzi, aby potwierdzić ich tożsamość jako członków, chroniąc jednocześnie ich prywatność. Buterin powiedział jednak, że nie ma magicznej, jednoliniowej zasady, która poradziłaby sobie z oszustami.

Zapytany o to, czy Czarnogóra powinna zezwolić firmom na rejestrowanie się jako DAO, Buterin odniósł się do Wyoming, które uznaje DAO za podmioty prawne. Powiedział, że takie zastosowanie zdecentralizowanego zarządzania jest dobrym pierwszym krokiem i może być dobrym rozwiązaniem dla Czarnogóry.