Państwo planuje zaostrzenie przepisów dotyczących walut cyfrowych w 2023 roku poprzez rozszerzenie przepisów podatkowych.
Budżet na 2023 rok przewiduje plany nałożenia 26% podatku na zyski większe niż 2 tys. euro (równowartość 2062 dolarów) na handlu kryptowalutami, według Bloomberga. Wcześniej waluty cyfrowe miały niższe stawki podatkowe, ponieważ były uznawane za „obcą walutę”.
Jeśli proponowana ustawa zostanie podpisana, podatnicy będą mieli możliwość zadeklarowania wartości swoich zasobów aktywów cyfrowych od 1 stycznia 2023 r. i zapłacenia 14% podatku. Rozwiązanie to ma zachęcić Włochów do zadeklarowania swoich cyfrowych aktywów na zeznaniach podatkowych.
Według danych Tripe A, ok. 1,3 mln osób posiada aktywa kryptowalutowe. Szacuje się, że około 57% użytkowników kryptowalut to mężczyźni, a 43% użytkowników to kobiety, zaś większość użytkowników należy do grupy wiekowej 28-38 lat.
Wiele wskazuje na to, że Włochy idą w ślady Portugalii – w październiku 2022 r. kraj ten, niegdyś znany jako kryptowalutowy raj podatkowy, wdrożył 28-procentowy podatek od zysków kapitałowych z kryptowalut utrzymywanych przez mniej niż rok. W swoim budżecie na rok 2023 rząd portugalski zajął się opodatkowaniem kryptowalut, które wcześniej pozostawały nietknięte przez organy podatkowe, ponieważ aktywa cyfrowe nie były uznawane za prawny środek płatniczy.
Portugalia zamierza stworzyć szerokie ramy podatkowe mające na celu zajęcie się opodatkowaniem i klasyfikacją kryptowalut. Proponowana ustawa podatkowa obejmuje operacje obejmujące wydobycie i handel kryptowalutami, a także zyski kapitałowe.