Wenezuelczycy mocno poszkodowani przez podatek kryptowalutowy

Rząd Wenezueli zatwierdził nowy projekt ustawy podatkowej, mający na celu pobranie do 20 proc. podatku od transakcji kryptowalutowych.

3 lutego 2022 r. Zgromadzenie Narodowe Wenezueli przeprowadziło drugą sesję dyskusyjną na temat nowego projektu ustawy ukierunkowanej na podatki od dużych transakcji finansowych w kryptowalutach, takich jak Bitcoin. Ostatecznie rząd wenezuelski zatwierdził projekt ustawy, wymagając od lokalnych firm i osób fizycznych płacenia do 20 proc. podatku za operacje przeprowadzane w kryptowalutach, a także w walutach obcych, takich jak dolar amerykański.

Złożony 20 stycznia 2022 r. projekt ustawy ma na celu pobieranie od 2 do 20 proc. od transakcji w jakichkolwiek walutach innych niż te emitowane przez Boliwariańską Republikę Wenezueli, czyli wenezuelskiego boliwara i wspieranej przez ropę naftową kryptowaluty kraju, El Petro. Inicjatywa ma na celu zachęcenie do korzystania z waluty narodowej, która tylko w 2021 r. straciła ponad 70 proc. swojej wartości i prawie całą swoją wartość w ciągu ostatniej dekady.

„Konieczne jest zagwarantowanie traktowania co najmniej równego lub bardziej korzystnego dla płatności i transakcji dokonywanych w walucie krajowej lub w kryptowalutach lub aktywach kryptowalutowych emitowanych przez Boliwariańską Republikę Wenezueli w porównaniu z płatnościami dokonywanymi w walucie obcej” – czytamy w projekcie ustawy.

W ostatnich latach adopcja Bitcoin w Wenezueli gwałtownie wzrosła. Stało się to między innymi za sprawą tysięcy działających na tamtejszym rynku firm, które zaczęły przechodzić na kryptowalutę, aby przetrwać hiperinflację. W październiku 2021 r. główne międzynarodowe lotnisko w Wenezueli przygotowywało się do rozpoczęcia akceptacji kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako płatności za bilety i inne usługi.