Waluty cyfrowe nie wpłyną na sankcje USA

Według zastępcy sekretarza skarbu USA Wally’ego Adeyemo cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), takie jak rosyjski cyfrowy rubel, nie stanowią żadnego zagrożenia dla sankcji Stanów Zjednoczonych.

W wywiadzie udzielonemu stacji CNBC Adeyemo przekonywał, że dolar amerykański pozostanie dominującą walutą na świecie pomimo rosnącej popularności kryptowalut. Adeyemo zwrócił uwagę, że zasoby cyfrowe dają wiele możliwości dla gospodarki USA, ale wiążą się również z wieloma wyzwaniami, takimi jak pranie brudnych pieniędzy. Istnieją jednak sposoby na to, aby czerpać korzyści z rozwijającego się przemysłu.

– Uważamy, że ostatecznie współpracując z krajami na całym świecie, możemy zaradzić temu ryzyku, wzywając twórców zasobów cyfrowych do ściślejszego przestrzegania zasad dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy – powiedział Adayemo sugerując, że waluty cyfrowe globalnych banków centralnych nie wiążą się z żadnym ryzykiem w zakresie sankcji Stanów Zjednoczonych. – Wierzymy, że nawet jeśli wejdzie w życie cyfrowy rubel lub inne cyfrowe waluty, nadal będzie możliwość, aby nasze sankcje miały wpływ na ich gospodarki tylko dlatego, że globalna gospodarka jest nadal powiązana – dodał.

Urzędnik przyznał, że firmy w Rosji prowadzą wiele interesów na całym świecie, przy czym większość z nich odbywa się w dolarach amerykańskich z amerykańskimi instytucjami finansowymi, ponieważ amerykańska gospodarka pozostaje największą gospodarką na świecie. – Dopóki tak jest i tak długo, jak będziemy dokonywać niezbędnych inwestycji, nadal będziemy mieć możliwość korzystania z naszego systemu sankcji – zauważył urzędnik.

Uwagi Adeyemo pojawiły się wkrótce po tym, jak objęty sankcjami rosyjski oligarcha Oleg Deripaska wezwał rząd rosyjski do przyjęcia Bitcoina jako narzędzia do uniknięcia sankcji USA i osłabienia dolara amerykańskiego. – Stany Zjednoczone już dawno zdały sobie sprawę, że niekontrolowane płatności cyfrowe są w stanie nie tylko zniweczyć skuteczność całego mechanizmu sankcji gospodarczych, ale także obniżyć wartość dolara jako całości – przekonywał w październiku 2021 r. Deripaska.

W październiku 2021 r. wiceminister spraw zagranicznych Rosji poinformował o planach Rosji dotyczących zmniejszenia udziału dolara amerykańskiego w międzynarodowych rezerwach Rosji w ramach planu uniknięcia wyzwań związanych z sankcjami ze strony rządu USA.