W Abu Dhabi powstało nowe stowarzyszenie blockchain

Podmiot ma na celu dalszy rozwój ekosystemów blockchain i kryptowalut w całym regionie Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji.

Stowarzyszenie Crypto & Blockchain na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji (Middle East, Africa & Asia Crypto & Blockchain Association, w skrócie MEAACBA) oficjalnie rozpoczęło działalność 8 listopada 2022 r. w Abu Dhabi Global Market, wolnej strefie ekonomicznej zlokalizowanej w centrum miasta, która podlega własnemu zestawowi praw cywilnych i handlowych. Strefa powstała w celu dalszego rozwoju firm fintech w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Organizacja non-profit będzie miała na celu ułatwienie rozwiązań regulacyjnych, stworzenie możliwości handlowych i inwestowanie w edukację, aby wspierać rozwój branży blockchain. Stowarzyszeniem będzie kierował przewodniczący zarządu Jehanzeb Awan, założyciel międzynarodowej firmy konsultingowej w zakresie ryzyka i zgodności z przepisami, która ma swoją siedzibę w Dubaju. Inne osoby wspierające stowarzyszenie to Richard Teng – regionalny szef Binance na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, Stuart Isted – dyrektor generalny Crypto.com na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz Ola Doudin – dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej BitOasis.

– Mam nadzieję, że nasza organizacja przyniesie oparte na współpracy i społeczności podejście do dalszego rozwoju branży  w całym regionie Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji stworzy szeroko rozumiane korzyści dla tej wysoce dynamicznej i ekscytującej przestrzeni – powiedział Jehanzeb Awan. – Branża skorzysta na działalności stowarzyszenia, ponieważ zapewni ono mechanizm koordynacji między regulatorami, agencjami rządowymi, bankami, firmami prawnymi, podatkowymi i doradczymi – dodał.

Przewodniczący Abu Dhabi Global Market Ahmed Jasim Al Zaabi wyraził nadzieję, że działalność stowarzyszenia przyczyni się do powstania znacznie bardziej postępowego sektora finansowego w regionie. Warto zauważyć, że rozpoczęćie działalności przez podmiot ma miejsce po tym, jak regulator finansowy wolnej strefy ekonomicznej ADGM opublikował we wrześniu 2022 r. zestaw zasad przewodnich, dotyczących jego podejścia do nawigacji zawiłości regulacyjnych, które przyniósł mu przemysł aktywów cyfrowych. Mówi się, że zasady są przyjazne dla kryptowalut, a jednocześnie zgodne z niektórymi surowymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Region Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji jest najszybciej rozwijającym się rynkiem kryptowalut na świecie. Od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. wolumen transakcji w tym regionie wyniósł 566 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 48% w stosunku do poprzednich 12 miesięcy.