Van Eck uznaje bitcoina za stabilną kryptowalutę

Niemiecki emitent produktów giełdowych opublikował badanie wskazujące, że cena bitcoina jest mniej zmienna niż wiele akcji notowanych na S&P 500.

W jednym z wpisów na blogu Van Eck możemy przeczytać, że „choć Bitcoin od dawna uważany jest za rodzące się i niestabilne aktywo poza rynkami akcji i rynkami kapitałowymi, to tak naprawdę jego zmienność jest porównywalna do zmienności największych firm na świecie.

Od początku roku 29% akcji S&P 500 doświadczyło większych wahań cenowych niż w cyfrowa waluta. Aż 22% firm wykazało się większą zmiennością w ciągu ostatnich 90 dni.

Badania Van Ecka są szczególnie ciekawe dlatego, że sztandarowa oferta firmy w dużej mierze dotyczy klasy aktywów od dawna uważanych za konkurencyjnych dla Bitcoina, czyli złota. Z prawie 50 miliardów dolarów zarządzanych przez Van Eck aktywów, większość jest związana z funduszami złota, a firma założyła zarówno pierwszy fundusz akcyjny złota w 1968 r. (INIVX), jak i pierwszy – obecnie szalenie popularny – ETF górniczy w 2006 r. (GDX ). Pomimo tego, że kładą nacisk na złoto, Van Eck nigdy nie wstydził się odkrywać bitcoina. Firma obecnie oferuje inwestorom instytucjonalnym produkt będący przedmiotem obrotu giełdowego bitcoin, a wcześniej wysłała wnioski do SEC, aby zaoferować ETF Bitcoin. Firma opublikowała również niedawno raport, w którym argumentował, że inwestorzy instytucjonalni powinni rozważyć posiadanie bitcoina w swoich księgach.

Być może biorąc pod uwagę przeszkody regulacyjne, które Van Eck napotkał podczas swojego ostatniego przedsięwzięcia bitcoin ETF, najnowsze badanie może mieć na celu bardziej złagodzenie obaw SEC niż tych inwestorów, którzy do tej pory wykazywali niezwykły apetyt na papiery wartościowe zabezpieczone BTC.

Pomimo skupienia się na kruszcu, Van Eck nigdy nie wstydził się tego, że bada rozwiązania oparte na Bitcoinie. Obecnie firma oferuje inwestorom instytucjonalnym bitcoinowy produkt giełdowy, a wcześniej składała też wnioski do SECu o możliwość stworzenia bitcoinowego ETF.