Uzbekistan nie planuje złagodzenia zakazu płatności kryptograficznych

Republika Uzbekistanu nie zamierza przyjąć kryptowalut jako oficjalnej metody płatności.

Behzod Khamraev, wiceprezes Centralnego Banku Uzbekistanu (CBU), powiedział, że lokalne władze nigdy nie pozwolą mieszkańcom na używanie Bitcoina jako płatności, twierdząc, że BTC nie jest w żaden sposób wspierany. W wywiadzie dla lokalnego serwisu biznesowego Spot.uz Khamraev stwierdził, że Bitcoin jest powszechnie uważany za „spekulacyjny” i nigdy nie dorówna walutom fiducjarnym, takim jak dolar amerykański, euro, jen japoński czy rubel rosyjski. Urzędnik zwrócił uwagę, że w obiegu znajduje się około 28 bilionów uzbeckich somów, a wszystkie one są zabezpieczone aktywami banku centralnego. – Na banknotach można nawet zobaczyć napis o obowiązkach regulatora, podczas gdy kryptowaluta nie ma żadnego wsparcia – dodał Khamraev.

Komentarze urzędnika pojawiły się wkrótce po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego.

Uzbekistan oficjalnie zakazał swoim mieszkańcom dokonywania płatności w kryptowalutach takich jak Bitcoin pod koniec 2019 roku w ramach nakazu dyrektora Narodowej Agencji Zarządzania Projektami (NAPM) przy Prezydencie Republiki Uzbekistanu. „Aktywa kryptograficzne nie mogą być wykorzystywane jako metoda wysyłania lub otrzymywania płatności na terytorium Republiki Uzbekistanu” – napisano w oświadczeniu. W kwietniu 2021 r. Agencja zaproponowała zalegalizowanie handlu kryptowalutami w Uzbekistanie, aby umożliwić mieszkańcom wymianę kryptowalut na waluty krajowe i zagraniczne. Organ wcześniej zakazał swoim obywatelom kupowania kryptowalut pod koniec 2019 roku.

Bank Centralny Republiki Uzbekistanu do realizacji powierzonych zadań tworzy odpowiednie służby i placówki, które działają w oparciu o zasady zatwierdzone przez Zarząd Banku Centralnego. Strukturę i organy kierownictwa Banku Centralnego określa ustawa „O Banku Centralnym”. Najwyższym organem Banku Centralnego jest Zarząd Banku Centralnego. Rada składa się z 11 członków, na czele której stoi Przewodniczący, który jest jednocześnie Prezesem Banku Centralnego. Zarządowi Banku Centralnego przyznawane są duże uprawnienia z tytułu definicji i regulacji podstawowych kierunków polityki pieniężnej i rozwoju systemu bankowego.