University of Cambridge uruchomi rynek kredytów węglowych

Uczelnia stworzy zdecentralizowany rynek kredytów węglowych na blockchainie Tezos.

University of Cambridge ogłosiło, że zbuduje nowy zdecentralizowany rynek kredytów węglowych, aby wspierać globalne wysiłki na rzecz ponownego zalesiania. Jego ostatecznym celem byłoby zwiększenie stosowania rozwiązań ochrony przyrody (NbS), takich jak ponowne zalesianie, za pomocą instrumentów finansowych. Instytucja przewiduje, że nabywcy kredytów węglowych będą mogli bezpiecznie i bezpośrednio finansować projekty NbS za pośrednictwem platformy.

Inicjatywa, znana jako Cambridge Center for Carbon Credits lub 4C, opiera się na Departamencie Informatyki i Technologii oraz Instytucie Badań Konserwacyjnych. Naukowcy i badacze zbudują rynek na blockchainie Tezos (XTZ). Tezos to inteligentny łańcuch blokowy kontraktów, który umożliwia użytkownikom głosowanie nad protokołami zarządzania przedstawionymi przez programistów. Sieć znana jest z ekologicznego charakteru.

Wcześniej w 2021 roku programiści Tezos poinformowali na Twitterze, że wybicie trzech niewymiennych tokenów lub NFT w łańcuchu blokowym Tezos wytwarza 0,0054 funta dwutlenku węgla, w porównaniu do 915 funtów CO2 dla tych samych NFT wybitych w łańcuchu blokowym Ethereum (ETH).

– Obecne systemy akredytacji, które mierzą i raportują wartość emisji dwutlenku węgla i powiązanych korzyści, takich jak ochrona bioróżnorodności i ograniczanie ubóstwa, zapewniane przez NbS są kosztowne, powolne i niedokładne. Systemy te podważyły ​​zaufanie do kredytów węglowych NbS. Potrzebny jest zdecentralizowany rynek, na którym nabywcy kredytów węglowych mogą pewnie i bezpośrednio finansować zaufane projekty oparte na przyrodzie. I to jest luka, którą Centrum chce wypełnić – powiedział Anil Madhavapeddy, dyrektor Cambridge Center for Carbon Credits.

University of Cambridge to brytyjski uniwersytet państwowy w Cambridge we wschodniej Anglii. Jest to drugi po Uniwersytecie Oksfordzkim najstarszy angielski uniwersytet (i trzeci na świecie, spośród nadal istniejących), założony w 1209 roku. Należy do najlepszych uczelni w Europie i na świecie. Został utworzony przez grupę byłych wykładowców Oksfordu i ma z nim wiele cech wspólnych. Stąd oba uniwersytety bywają określane wspólną nazwą Oxbridge.