UK Law Commission dokona przeglądu przepisów kryptowaluowych

Organ zajmujący się przeglądem prawa będzie pracował nad zestawieniem propozycji reformy prawa do konsultacji społecznych w drugiej połowie 2023 roku.

Komisja Prawna Anglii i Walii przystąpi do przeglądu prywatnych międzynarodowych wyzwań prawnych dotyczących kryptowalut poprzez projekt zlecony przez rząd. Przegląd, rozpoczęty 18 października 2022 r., ma zapewnić jasność, w jaki sposób prawo międzynarodowe podchodzi do nowych technologii, takich jak kryptowaluty, aktywa cyfrowe i dokumentacja elektroniczna.

Projekt reformy prawa, nazwany „Digital Assets: Which Law, Which Court?”, przedstawi w zarysie obecne międzynarodowe zasady prawne i ich zastosowanie do kontekstu cyfrowego z zamiarem wydania zaleceń dotyczących reformy prawa, aby utrzymać brytyjskie prawo w odpowiednim stanie. Projekt jest sponsorowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Komisja zamierza opracować propozycje reform, które zostaną podane do konsultacji społecznych najpóźniej w drugiej połowie 2023 roku.

W komunikacie podkreślono, że rozpowszechnienie technologii blockchain wygenerowało szereg kwestii związanych z konfliktem prawa, co z kolei spowodowało niepewność prawną dla użytkowników, organizacji i rządów. Główną przeszkodą jest rozważenie, które sądy mają uprawnienia lub jurysdykcję do rozpatrywania sporów i które prawa powinny być stosowane. Wynika to również z cyfrowej natury kryptowalut i aktywów cyfrowych, takich jak niefunkcjonalne tokeny (NFT), które mają niematerialny charakter, są rozproszone i geograficznie trudne do zdefiniowania, co dodatkowo zaostrza rozważania prawne.

Profesor Sarah Green, komisarz ds. prawa handlowego i wspólnego, zwróciła uwagę na trudności w rozwiązywaniu sporów prawnych dotyczących rozwijającej się przestrzeni kryptowalutowej. – Z aktywami cyfrowymi i innymi wyłaniającymi się technologiami rozwijającymi się szybko w ostatnich latach, przepisy, które je wspierają, z trudem dotrzymują im kroku. Doprowadziło to do niespójności w różnych jurysdykcjach, z niepewnością co do tego, które przepisy prawa powinny być stosowane i które sądy powinny je orzekać.

Komisja Prawna to podmiot zaangażowany w szereg projektów reformy prawa dotyczących inteligentnych kontraktów, aktywów cyfrowych, zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) elektronicznych dokumentów handlowych.