Tureccy prokuratorzy badają oszustwo związane z Dogecoinami

Tureckie media donoszą, że tamtejsze władze prowadzą śledztwo w sprawie rzekomego oszustwa górniczego Dogecoin, które skutkowało inwestorami po zgromadzeniu depozytów o wartości 119 milionów dolarów.

Jak donosi stacja telewizyjna TV100, turecka policja zidentyfikowała internautę posługującego się pseudonimem „Turguta V”. jako podejrzanego operatora systemu. Władze uważają, że Turgutowi i jego 11 współpracownikom udało się zebrać blisko 350 milionów Dogecoinów o wartości 119 milionów dolarów. Turgut miał zabiegać o inwestycje od 1500 obywateli tureckich, podsycając podekscytowanie operacją „wydobycia” Dogecoinów podczas osobistych spotkań sieciowych organizowanych w ekskluzywnych lokalizacjach i korzystając z grupy Telegram online. Inwestorom obiecano zwroty 100% w ciągu 40 dni. Zwrot z inwestycji podobno wypłacano przez około 3 miesiące.

Inwestorom powiedziano, że wysłany przez nich Dogecoin zapewni nowy sprzęt do wydobycia DOGE. Podobnie jak Bitcoin, Dogecoiny są tworzone poprzez wydobywanie Proof-of-Work, w którym uczestnicy sieci konkurują, aby zweryfikować transakcje i stworzyć następny blok poprzez obliczeniowe rozwiązywanie złożonych równań. Górnik, który rozwiązuje równanie, kopie kolejny blok sieci, otrzymując również w nagrodę wszystkie zawarte w nim krypto.

Operacja przebiegała płynnie przez pierwsze trzy miesiące, a pierwsi inwestorzy otrzymywali obiecane zwroty. Jednak po tym, jak całkowita zablokowana wartość programu (TVL) osiągnęła najwyższy poziom 350 milionów Dogecoin w czwartym miesiącu, fundusze zniknęły. Prokuratura Generalna tureckiego przedmieścia Küçükçekmece prowadzi obecnie śledztwo mające na celu zlokalizowanie Turguta i jego 11 współpracowników. Władze wydały nakaz zakazujący Turgutowi i jego partnerowi Gizemowi N. podróżowania poza granice kraju.

Ostatnio rosnąca popularność aktywów kryptograficznych w Turcji spowodowała wzrost liczby oszustów, którzy chcą wykorzystać zasoby cyfrowe, aby pozbawić swoje ofiary ciężko zarobionej gotówki. Pod koniec kwietnia 2021 r. władze tureckie uwięziły sześciu podejrzanych związanych z upadkiem lokalnej giełdy kryptograficznej Thodex. Również w kwietniu czterech pracowników lokalnej giełdy Vebitcoin zostało aresztowanych pod zarzutem oszustwa zaledwie dzień po tym, jak Vebitcoin ogłosił, że zaprzestanie działalności.