Szwajcarski think tank wzywa do globalnej współpracy w zakresie kryptowalut

Bazylejski Instytut Zarządzania i Międzynarodowa Akademia Prawników zajmujących się przestępstwami finansowymi opublikowały dokument wzywający do dalszych skoordynowanych działań przeciwko nielegalnym rynkom kryptowalut.

Wśród proponowanych rozwiązań jest większa współpraca między jurysdykcjami, a także stworzenie ogólnoświatowych standardów regulacji kryptowalut.

Zgodnie z dokumentem, śledczy, którzy pracują z kryptowalutami, powinni zainwestować w naukę metod i technologii, które są współczesne z rozwijającymi się technikami organizacji przestępczych. Zalecono także, by organy sądowe opracowały nowe metody ścigania prania pieniędzy opartego na wirtualnych aktywach.

Regulacje dotyczące kryptowalut są kontrowersyjną kwestią w branży – niektórzy twierdzą, że hamują one innowacje, podczas gdy inni uważają, że są one niezbędne do ochrony inwestorów i walki z przestępczością.

Zalecenia są następstwem komentarzy p.o. dyrektora amerykańskiej sieci zwalczania przestępstw finansowych (FinCEN) Him Dasa z początku kwietnia, który powiedział, że istniejące możliwości agencji nie są odpowiednie dla rodzajów zagrożeń, które obserwujemy w przypadku kryptowalut.

W Wielkiej Brytanii eksperci zwrócili uwagę, że organy nadzoru finansowego wykorzystują przepisy, które mają ponad 20 lat, do walki z praniem kryptowalut, ponieważ rząd obiecuje wzmocnioną ochronę systemu finansowego poprzez niedawno wprowadzoną ustawę o przestępczości gospodarczej.

Tymczasem gubernatorzy i ministrowie finansów G7 są gotowi do dyskusji na temat regulacji kryptowalut. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej poruszą kwestie związane z ramami regulacyjnymi dla kryptowalut na spotkaniu w niemieckim Bonn i Königswinter. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ujawniła niedawno, że prawie podwoi liczbę pracowników odpowiedzialnych za ochronę inwestorów na rynkach kryptowalutowych.