Globalni entuzjaści kryptowalut wyrazili zaniepokojenie z powodu zamrożenia przez kanadyjskie władze kont bankowych i portfeli kryptowalutowych zaangażowanych w finansowanie lokalnych protestów COVID-19.
17 lutego 2022 roku Sędzia Sądu Najwyższego Ontario Calum MacLeod wydał nakaz zamrożenia wszystkich cyfrowych aktywów i kont bankowych związanych z „Freedom Convoy” – serią trwających protestów przeciwko ograniczeniom związanym ze szczepionką COVID-19. Jak donosi „Toronto Star”, według stanu na dzień 18 lutego kwota środków zamrożonych na kontach bankowych i portfelach cyfrowych z Bitcoin i innymi aktywami była szacowana na ponad 1 milion dolarów.
- Nazwy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów, a także portfele kryptowalutowe zostały udostępnione przez Kanadyjską Królewską Policję Konną instytucjom finansowym, a ich konta zostały zamrożone. Planowane jest również zamrożenie kolejnych kont – poinformowała minister finansów Kanady Chrystia Freeland. Dodała ona również, że kanadyjskie Centrum Analiz Transakcji Finansowych i Raportów (FINTRAC) nie ma niezbędnych uprawnień do nadzorowania nowego świata kryptowalut.
Powyższe działania spotkały się z olbrzymią krytyką branży kryptowalutowej. „Due process jest dla plebsu. W Kanadzie to siła stanowi prawo. Jeśli ktoś się z czymś nie zgadza, po prostu konfiskujesz jego majątek, odbierasz mu licencje, wykluczasz go z systemu finansowego i zabijasz jego zwierzęta domowe. Nie ma potrzeby debatowania nad prawem, polityką, a nawet prawami, gdy masz monopol na przemoc” – napisał na Twitterze prezes Krakena Jesse Powell.
Powell wyraził również obawy, że może się zdarzyć, że Kraken może potencjalnie zostać zmuszony do zamrożenia aktywów przez policję bez zgody sądu. „Jeśli się o to martwisz, nie trzymaj swoich środków u żadnego scentralizowanego/regulowanego powiernika. Nie możemy Cię ochronić. Wyprowadź swoje monety/gotówkę i handluj tylko p2p” – napisał.
Anthony Pompliano, współzałożyciel i partner Morgan Creek Digital, zauważył, że wydarzenia w Kanadzie bardzo przypominają sytuację w Chinach, które powszechnie określa się mianem autorytarnego państwa kapitalistycznego. Z kolei prezydent Salwadoru Nayib Bukele potępił kanadyjskie władze za doprowadzenie do tego, że kraj ten nie znalazł się na pierwszym miejscu w „indeksie demokracji”. Bukele argumentował, że szeroko relacjonowany rzekomy kryzys ukraińsko-rosyjski w rzeczywistości służy do odwrócenia uwagi, podczas gdy prawdziwa wojna przeciwko wolności ma miejsce w krajach takich jak Kanada.
Przypomnijmy, że 14 lutego 2022 roku premier Kanady Justin Trudeau powołał się na ustawę o stanie wyjątkowym, która pozwoliła lokalnym regulatorom zamrozić konta bankowe protestujących z „Freedom Convoy” i monitorować duże i podejrzane transakcje, w tym transakcje kryptowalutowe.