Saudyjski bank centralny nadal bada CBDC

Bank centralny Arabii Saudyjskiej podkreślił, że nie podjęto decyzji o uruchomieniu CBDC, ale nadal będzie badał przypadki jego użycia.

Saudyjski Bank Centralny (SAMA) intensyfikuje badania nad cyfrowymi walutami banku centralnego (CBDC), ale nie ogłosił jeszcze szczegółów dotyczących jego wdrożenia.

W biuletynie z 23 stycznia, bank stwierdził, że pracuje nad fazą projektu, który skupia się na krajowych przypadkach użycia CBDC we współpracy z lokalnymi bankami i fintechami. Podmiot potwierdził jednak, że nie ma jeszcze żadnej decyzji w sprawie uruchomienia takiej cyfrowej waluty. „Saudyjski Bank Centralny podkreśla, że chociaż nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej wprowadzenia CBDC, nadal skupia się na badaniu korzyści i potencjalnych zagrożeń związanych z wdrożeniem CBDC” – napisano w komunikacie.

Obecnie bank bada kilka aspektów emitowanej przez państwo waluty cyfrowej, w tym wpływ ekonomiczny, gotowość rynku i zastosowania rozwiązania płatniczego opartego na CBDC. Podmiot zamierza również dokonać przeglądu polityki, prawa i rozważań regulacyjnych. Ruch ten jest częścią “Saudi Vision 2030” – inicjatywy mającej na celu zmniejszenie zależności Królestwa od ropy naftowej, dywersyfikację gospodarki i rozwój sektorów usług publicznych, takich jak zdrowie, edukacja, infrastruktura, rekreacja i turystyka.

Według gubernatora Saudyjskiego Banku Centralnego, H.E. Fahada Almubaraka, lokalne banki i firmy płatnicze będą mocno zaangażowane w projekt i wdrożenie CBDC.

Saudyjski Bank Centralny z powodzeniem przeprowadził eksperyment CBDC o nazwie „Project Aber” w 2019 roku. W celu zbadania, czy technologia blockchain może przyczynić się do płatności transgranicznych podmiot współpracował wówczas z Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Banki wydały raport na temat swoich ustaleń pod koniec 2020 roku, stwierdzając, że podwójnie emitowane CBDC było technicznie wykonalne dla płatności transgranicznych i dało znaczącą poprawę w stosunku do scentralizowanych systemów płatności pod względem odporności architektonicznej.

Jak podaje amerykański think tank Atlantic Council, na chwilę obecną na świecie jest 11 państw, które w pełni wdrożyły CBDC, a 17 prowadzi pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego.