Rząd Salwadoru kupił pierwsze 200 bitcoinów

Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który uznał bitcoin za prawny środek płatniczy. Pomimo sprzeciwu części obywateli rząd uważa, że ​​kryptowaluta będzie pozytywnym bodźcem dla gospodarki i społeczeństwa.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele potwierdził, że jego rząd kupił swoje pierwsze 200 bitcoinów (BTC) przed wejściem w życie 7 września 2021 r. nowego prawa, które ma uczynić kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym. – Nasi brokerzy będą kupować znacznie więcej w miarę zbliżania się kolejnych terminów – powiedział Bukele, odnosząc się do harmonogramu pełnego wdrożenia nowego ustawodawstwa BTC.

Zakup jest częścią nowego funduszu Bitcoin o wartości 150 milionów dolarów, który został utworzony na początku września 2021 r. przez Kongres Salwadoru. Fundusz zostanie wykorzystany do ułatwienia konwersji z BTC na dolary amerykańskie w ramach przygotowań do wprowadzenia nowego prawa. Zakup BTC był wart nieco ponad 10,36 miliona dolarów.

W czerwcu 2021 roku Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który uznał Bitcoin za prawny środek płatniczy. Chociaż decyzja spotkała się ze słowami uznania ze strony społeczności Bitcoin, krytycy z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegali, że nowa strategia nie jest dobrym pomysłem. Całkiem niedawno wewnętrzna opozycja ostrzegała przed setkami obywateli protestujących w całym kraju przeciwko nowej ustawie Bitcoin.

Tymczasem Bank of America przedstawił niedawno co najmniej cztery potencjalne korzyści, jakie Salwador miałby z przyjęcia Bitcoina. W raporcie opublikowanym w lipcu 2021 r. bank stwierdził, że przyjęcie BTC może usprawnić przekazy pieniężne, promować cyfryzację finansową, zapewnić większy wybór konsumentom i otworzyć kraj na inwestorów zagranicznych.

Nowe prawo Bitcoin daje Salwadorczykom możliwość przechowywania aktywów cyfrowych w ramach długoterminowej strategii inwestycyjnej lub wypłacania ich w gotówce w dowolnym z 200 bankomatów zainstalowanych w całym kraju. Kraj buduje również infrastrukturę do obsługi państwowego portfela Bitcoin, nazwanego Chivo. Portfel Chivo będzie miał własny bankomat, który umożliwi obywatelom wypłacanie gotówki 24 godziny na dobę bez płacenia prowizji.