Bank Rosji będzie prowadził badania dwóch możliwych modeli transgranicznych rozliczeń CBDC.
Bank centralny Rosji ma rozpocząć prace nad systemem rozliczeń transgranicznych z wykorzystaniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w obliczu trwających sankcji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.
Wiadomo już, że zbadane zostaną dwa możliwe modele rozliczeń transgranicznych. Pierwszy proponowany model zakłada zawieranie przez różne kraje odrębnych umów dwustronnych z Rosją w celu zintegrowania ich systemów CBDC. Każda umowa miałaby zapewnić, że konwersja i transfer aktywów między krajami są zgodne z zasadami określonymi w umowach. Drugi, bardziej skomplikowany model proponuje pojedynczą, przypominającą hub platformę, na której Rosja mogłaby współdziałać z innymi krajami, dzieląc się wspólnymi protokołami i standardami w celu ułatwienia płatności między połączonymi krajami.
Roman Prokchorow, szef zarządu Stowarzyszenia Innowacji Finansowych uważa, że pierwszy model jest prostszy do wdrożenia, ale mniej obiecujący dla dwustronnych interakcji między krajami. Jego zdaniem druga opcja jest bardziej zaawansowana i mogłaby zostać wdrożona jako wstępny system dwukierunkowy, z Chinami jako najbardziej prawdopodobnym partnerem, biorąc pod uwagę ich technologiczną i polityczną gotowość.
Wiceprezes Związku Banków Rosji, Aleksiej Wojlukow, powiedział, że wprowadzenie cyfrowego rubla nie zmieni ani nie poprawi globalnej sytuacji politycznej Rosji, a testy platformy CBDC mogą być podjęte tylko z krajami, które są przyjazne rosyjskiemu rządowi i gotowe technologicznie. Wcześniej Bank Rosji poinformował, że chce wprowadzić swój cyfrowy rubel do 2024 roku, ze wszystkimi bankami i instytucjami kredytowymi podłączonymi do platformy CBDC.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Rosja stanęła w obliczu rosnących sankcji finansowych i handlowych od czasu eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej, kiedy to rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku. Od tego czasu organy państwa analizowały sposoby omijania sankcji – bank centralny rozważał wykorzystanie kryptowalut w kraju tylko w celu wsparcia handlu zagranicznego.