Bank Rosji chce spowolnić transakcje na giełdach kryptowalut.
Jak poinformowała lokalna agencja informacyjna Interfax, Anatolij Aksakow, przewodniczący Komisji ds. Rynków Finansowych w Dumie Rosyjskiej, argumentował, że Rosja musi przyjąć nowe przepisy, aby chronić inwestorów detalicznych przed potencjalnymi stratami związanymi z inwestowaniem w kryptowaluty. – Prawodawcy rozważają nowe przepisy mające na celu ograniczenie inwestycji w kryptowaluty przez nieakredytowanych inwestorów – poinformował.
Urzędnik wygłosił swoje uwagi podczas wspieranej przez Bank Rosji imprezy poświęconej ochronie konsumentów finansowych. – Waluty cyfrowe podlegają naszej zwiększonej uwadze i będziemy starać się zapewnić maksymalną ochronę naszym obywatelom, którzy inwestują w aktywa cyfrowe, ponieważ jest to nowy instrument i są one dość trudne w obsłudze dla niewykwalifikowanego inwestora – powiedział Aksakov.
– IInwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem, a także obiecującymi zwrotami, a globalni inwestorzy wlewają miliardy dolarów w krypto – powiedział Aksakov. – Z pewnością musimy zapewnić konkretne przepisy, aby chronić nieprofesjonalnego inwestora przed nieprzemyślanymi inwestycjami w waluty cyfrowe – stwierdził.
Najnowsze plany Banku Rosji obejmują spowolnienia transakcji na giełdach kryptowalut w celu ochrony inwestorów detalicznych przed „emocjonalnymi” zakupami kryptowalut. Sergey Shvetsov, pierwszy zastępca prezesa Banku Rosji, przekonywał, że ten środek ochroni rosyjskich inwestorów przed stratami w scenariuszu, w którym rynek kryptowalut „załamie się do zera”.
Tymczasem kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), stały się popularnym narzędziem inwestycyjnym w Rosji. Według sondażu przeprowadzonego w sierpniu 2021 r. przez Rosyjskie Stowarzyszenie Dealerów Forex, 77% rosyjskich inwestorów stwierdziło, że kryptowaluty są najbardziej przyszłościową inwestycją.
Bank Rosji ma szczególny status konstytucyjno-prawny ustanowiony w art. 75 Konstytucji Federacji Rosyjskiej. Przepis określa wyłączne prawo Banku Rosji do emisji pieniędzy i jako główną funkcję określa ochronę i zapewnienie stabilności rubla.
Centrakny bank Rosji działa niezależnie od innych federalnych organów rządowych, organów rządowych podmiotów Federacji Rosyjskiej oraz organów samorządu terytorialnego. Jako megaregulator Bank Rosji stwarza warunki do rozwoju wszystkich sektorów rynku finansowego i stabilności systemu finansowego jako całości. Zadanie to określa podejścia do nadzoru i regulacji instytucji kredytowych, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, organizacji mikrofinansowych i innych uczestników rynku finansowego.