Obiekt, który zostanie otwarty w tym roku, będzie posiadał 30 tys. maszyn do wydobywania kryptowalut, zatrudni 100 pracowników i zużyje 100 megawatów z sieci energetycznej.
W ostatnich miesiącach branża wydobycia kryptowalut stanęła w obliczu moratoriów w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Teraz Rosja zapewnia zachęty podatkowe dla tych, którzy chcą zainwestować w wydobycie kryptowalut. Dzięki bezpośredniemu wsparciu rządu, nowe centrum wydobywania kryptowalut o wartości 12 milionów dolarów zostanie otwarte we wschodniej Syberii.
Jak informują lokalne media, państwowa Korporacja Rozwoju Dalekiego Wschodu ogłosiła uruchomienie centrum wydobywania kryptowalut w Buriacji – republice we wschodniej Syberii i części Federacji Rosyjskiej. Obiekt będzie posiadał 30 tys. maszyn górniczych, zatrudni 100 pracowników i zużyje 100 megawatów z sieci energetycznej. Zostanie otwarty w pierwszej połowie 2023 roku i będzie własnością i będzie prowadzony przez BitRiver, największego rosyjskiego dostawcę usług kolokacyjnych w zakresie wydobycia kryptowalut.
Centrum wydobywcze będzie korzystać z szerokiego zestawu zachęt, od zerowych podatków gruntowych i majątkowych po obniżoną stawkę podatku dochodowego. Ceny energii elektrycznej dla operatora górniczego zostaną obniżone o połowę.
Wsparcie rządowe można wyjaśnić statusem prawnym Buriacji, która jest „terytorium zaawansowanego rozwoju” – specjalną strefą ekonomiczną zachęcaną do przyciągania inwestycji krajowych i zagranicznych. Korporacja Rozwoju Dalekiego Wschodu jest spółką zależną Ministerstwa Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki i specjalizuje się we wspieraniu projektów inwestycyjnych.
Od wybuchu wojny na Ukrainie i idących za nią sankcji finansowych rząd rosyjski odwrócił swoje antykryptowe stanowisko, szczególnie w kwestii górnictwa. W lipcu 2022 r. państwowy gigant gazowy Gazprom Neft zawarł partnerstwo z BitRiver, aby zapewnić mu energię elektryczną wytwarzaną z gazu naftowego. W ramach współpracy BitRiver rozpoczął rozwój infrastruktury cyfrowej na polach naftowych, gdzie Gazprom dostarcza gaz flarowy dla urządzeń do wydobywania kryptowalut.