Republika Środkowoafrykańska przyjmie bitcoin jako prawny środek płatniczy

Około pięć milionów mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej będzie mogło używać bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

Jak podaje Agence France-Presse, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra podpisał ustawę ustanawiającą ramy regulacyjne dla używania kryptowalut w tym kraju, a także przyjmującą bitcoina jako prawny środek płatniczy. Obed Namsio, szef sztabu prezydenta, powiedział, że to posunięcie ma na celu uczynienie Republiki Środkowoafrykańskiej jednym z najodważniejszych i najbardziej wizjonerskich państw na świecie.

Wcześniejsze doniesienia o zalegalizowaniu przez Republikę Środkowoafrykańską używania kryptowalut na rynkach finansowych kraju nie obejmowały przyjęcia bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Ustawodawcy jednogłośnie zatwierdzili projekt ustawy o kryptowalutach, który został wprowadzony przez ministra gospodarki cyfrowej, poczty i telekomunikacji Justin Gourna Zacko.

Implikacje raportu umieściłyby Republikę Środkowoafrykańską na krótkiej liście krajów, które mogłyby przyjąć bitcoin jako prawny środek płatniczy. We wrześniu 2021 r. weszła w życie ustawa Salwadoru o bitcoinie, ustanawiająca kryptowalutę jako walutę obok dolara amerykańskiego. Ten latynoamerykański kraj przygotowuje się również do stworzenia swojego miasta Bitcoin City finansowanego przez obligacje BTC o wartości 1 miliarda dolarów.

Z produktem krajowym brutto wynoszącym około 2,4 miliarda dolarów, Republika Środkowoafrykańska jest sklasyfikowana jako gospodarka „represyjna” zgodnie z Indeksem Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage 2022. Nie jest jasne, jaki wpływ na mieszkańców tego kraju będzie miało przyjęcie Bitcoina.