Gary Gensler, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC), jest zainteresowany jasnymi przepisami dotyczącymi przestrzeni kryptograficznej w tym kraju.
Gensler w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberg wyraził chęć zainstalowania przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd zabezpieczeń dla inwestorów kryptograficznych w USA, stwierdzając: – Jeśli ktoś chce spekulować, to jego wybór, ale jako naród odgrywamy rolę, która chroni tych inwestorów przed oszustwami.
Przewodniczący SEC zidentyfikował siedem zmian polityki związanych z kryptowalutami, które są obecnie analizowane przez Komisję. Należą do nich sprawy dotyczące ofert tokenów, zdecentralizowanych finansów (DeFi) i stablecoinów. Inne punkty zainteresowania Komisji Genslera to depozyty, fundusze giełdowe (ETF) i platformy pożyczkowe. Według Genslera regulacje dotyczące giełdy kryptograficznej mogą być najprostszym sposobem uzyskania nadzoru Komisji nad areną handlu kryptowalutami. Jednak takie polityki prawne mogą również obejmować zdecentralizowane giełdy, a także innych graczy DeFi.
Gensler zidentyfikował również rynek pożyczek kryptowalutowych jako znajdujący się pod nadzorem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jak się okazuje, lawina państwowych działań regulacyjnych przeciwko gigantowi pożyczek kryptowalutowych BlockFi może być sygnałem przewodnim dla przyszłych działań SEC w segmencie rynku. Dla Genslera aspekt reklamowania stóp procentowych tych firm i łączenie zasobów cyfrowych w celu oferowania zwrotów służą jako punkty wejścia dla SEC do narzucania regulacji podobnych do tych, które obowiązują w przypadku funduszy inwestycyjnych.
Chociaż Gensler rzeczywiście ma zamiar wprowadzić jasność regulacyjną na amerykańskim rynku kryptowalut, podobno środki te nie są obecnie przedmiotem obrad Komisji.
Z blisko 50 sprawami niezwiązanymi z kryptowalutami będących przedmiotem zainteresowania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, przepisy dotyczące kryptowalut mogą na razie pozostawać w cieniu. Biorąc pod uwagę kwestie związane z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym oraz akcjami memów, niektórzy komentatorzy rynkowi twierdzą, że Bitcoin ETF w 2021 r. jest mało prawdopodobny. Tymczasem członkowie Kongresu, w tym senator Elizabeth Warren, nadal naciskają na zaostrzenie polityki kryptowalutowej.