Parlament Europejski przyjmuje skoncentrowane na kryptowalutach przepisy MiCA

Wprowadzony po raz pierwszy w 2020 roku pakiet regulacyjny będzie odtąd wymagał zatwierdzenia przez Radę Europejską przed wejściem w życie.

Po dwóch kolejnych opóźnieniach, Parlament Europejski przeprowadził ostateczne głosowanie nad ustawą o rynkach kryptowalut, znaną jako MiCA. Teraz przepisy, wprowadzone po raz pierwszy jeszcze w 2020 roku, wymagają zatwierdzenia przez Radę Europejską, zanim staną się skuteczną regulacją.

20 kwietnia, zaraz po głosowaniu, sprawozdawca MiCA i członek Parlamentu Europejskiego, Stefan Verger, nazwał MiCA „Kamieniem milowym dla branży aktywów kryptowalutowych.”

Dzięki MiCA, europejscy decydenci mają na celu ustalenie standardowych regulacji i ustanowienie zharmonizowanych zasad dotyczących aktywów kryptowalutowych na poziomie UE, zapewniając w ten sposób pewność prawną dla branży kryptowalutowej i inwestorów. Rozporządzenie ustanowi wytyczne dotyczące działania, struktury i zarządzania emitentami tokenów aktywów cyfrowych. Zaoferuje również zasady dotyczące przejrzystości i wymagań dotyczących ujawniania informacji na temat emisji i obrotu kryptowalutami.

Według firmy Chainalysis, konkretne przepisy MiCA związane ze stablecoinami wejdą w życie w lipcu 2024 roku, podczas gdy inne, w tym te dotyczące dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych, będą miały zastosowanie w styczniu 2025 roku.

Regulacja jest odbierana w większości z ostrożnym optymizmem. Istnieje jednak szereg problemów z 400-stronicowym dokumentem. W obecnym projekcie generalnie brakuje wzmianki o zdecentralizowanych finansach (DeFi), nie odnosi się do rosnącego sektora pożyczek kryptowalutowych i stakingu, a także nie określa żadnych zasad dotyczących tokenów niefunkcjonalnych.

Na niedawnym panelu podczas Paris Blockchain Week 2023, Janet Ho, szefowa polityki UE w Chainalysis, powiedziała, że sukces MiCA będzie zależał od solidnych informacji zwrotnych i przerobienia niektórych części dokumentacji. Wtórowała jej Nadia Filali, dyrektor programowy Caisse des Dépôts Group w zakresie blockchain, która podkreśliła znaczenie rządów, regulatorów i uczestników branży opracowujących wspólnie regulacje.

Urzędnicy unijni zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo inwestorów jako główne zadanie MiCA. Jak powiedział Joachim Schwerin, jeden z głównych ekonomistów w Komisji Europejskiej, MiCA powinno w przyszłości zminimalizować negatywne konsekwencje takich incydentów jakim było np. niewypłacalność FTX.