Nowojorska ustawa z propozycją zakazu wydobywania kryptowalut

Ustawa mająca na celu wstrzymanie wydobywania kryptowalut na trzy lata w Nowym Jorku została przekazana stanowej Komisji ds. Ochrony Środowiska.

Górnicy kryptowalut w Nowym Jorku będą podlegać przymusowej trzyletniej przerwie, jeśli w senacie stanowym zostanie przyjęta najnowsza ustawa o ochronie środowiska.

Projekt nowojorskiego Senatu Bill 6486 został zaproponowany przez senatora Demokratów Kevina S. Parkera, przewodniczącego Komisji ds. Energii i Telekomunikacji, i był współsponsorowany przez inną demokratyczną senatorkę Rachel May, przewodniczącą Komisji ds. Starzenia się, Przewodniczącą Komisji Ustawodawczej ds. Zasobów Wiejskich .

Projekt nie uzyskał jeszcze szerokiego poparcia ze strony innych senatorów, jednak Demokraci kontrolują izbę niższą i Senat.

Ustawa ma na celu „ustanowienie moratorium na działalność centrów wydobywczych kryptowalut”, aby spowolnić wpływ wydobycia kryptowalut na paliwa kopalne w szczególności na środowisko. Ma również na celu egzekwowanie bardziej rygorystycznych przepisów dla ośrodków wydobywczych, takich jak wymóg poddania się przeglądowi wpływu na środowisko, który uniemożliwiłby wydobycie kryptowalut, gdyby zakład nie spełniał celów dotyczących zmian klimatycznych w Nowym Jorku.

Projekt ustawy został przekazany Komisji Ochrony Środowiska w dniu 3 maja 2021 r. i twierdzi, że działa zgodnie z nowojorską ustawą „Climate Leadership and Community Protection Act”, która stanowi, że: „pojedyncza transakcja kryptowalutowa zużywa taką samą ilość energii, jaką przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa w ciągu miesiąca, przy szacowanym poziomie globalnego zużycia energii w Szwecji (…) Można sądzić, że powiązane emisje gazów cieplarnianych nieodwracalnie zaszkodzą zgodności z ustawą o przywództwie klimatycznym i ochronie społeczności, co jest sprzeczne z prawem stanowym” – czytamy w dokumencie..

Ustawa o przywództwie klimatycznym i ochronie społeczności została przyjęta w 2019 r. i wyznaczyła wiele celów – wśród nich m.in. 70% energii odnawialnej do 2030 r., 100% bezemisyjnej energii elektrycznej do 2040 r. oraz 22 mln ton redukcji dwutlenku węgla dzięki efektywności energetycznej i elektryfikacji.

Wydobywanie kryptowalut jest już gorącym tematem w Nowym Jorku, co widać na przykładzie proponowanej rozbudowy opalanej gazem fabryki Bitcoinów Greenbridge nad jeziorem Seneca. W przedsiębiorstwie ma docelowo działać 27 000 komputerów, które będą działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – wszystkie one będą wydobywać Bitcoiny. Grupa Środowiskowa Seneca Lake Guardian jest oburzona tą propozycją i oświadczyła, że: „Cuomo nie może przewodzić zmianom klimatycznym i wspierać ekspansję Bitcoin na Senecę”.

Przemawiając w odpowiedzi na potencjalne kopanie kryptowalut w Greenbridge, Yvonne Taylor, wiceprezes grupy środowiskowej Seneca Lake Guardian powiedziała: – Mówimy o spalaniu większej ilości paliw kopalnych, aby zarabiać fałszywe pieniądze w samym środku zmian klimatycznych, które uważamy za szalone. Na całym świecie są ruchy mające na celu regulację wydobycia kryptowalut w świetle celów dotyczących emisji dwutlenku węgla, a zwłaszcza w Chinach, które odpowiadają za około 65% światowej mocy haszowania bitcoinów – dodała.