Doradca FinCEN ds. walut cyfrowych, Michele Korver, uważa, że kryptowaluty to naturalna ewolucja technologii finansowej.
Michele Korver, pierwsza w historii główny doradczyni ds. walut cyfrowych w Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN), uważa, że aktywa kryptograficzne to tylko kolejny sposób przekazywania wartości. W rozmowie z serwisem „Law360” Korver powiedziała, że kryptowaluta jest „po prostu kolejnym środkiem płatności lub transferu wartości, który rozwija się z biegiem czasu, podobnie jak każda technologia finansowa”.
Korver przedstawiła ocenę sektora aktywów cyfrowych, opisując go jako naturalną ewolucję. – Technologie finansowe ewoluują z czasem, a innowacje w zakresie płatności pieniężnych i transferu wartości będą kontynuowane. Zawsze będzie również istniało przestępcze wykorzystanie ekosystemu finansowego. Osobiście pracuję w tej przestrzeni od dawna i uważam, że te nowe technologie są fajne i interesujące – dodała.
Korver została powołana do FinCEN na początku lipca 2021 r., po przejściu na stanowisko doradcy ds. walut cyfrowych w Departamencie Sprawiedliwości USA i dziesięciu latach pracy jako asystentka adwokata w Kolorado. W swojej obecnej roli Korver będzie doradzać dyrektorowi FinCEN Michaelowi Mosierowi i wicedyrektorowi AnnaLouTirol w opracowywaniu strategii zapobiegania nielegalnym praktykom finansowym. – W szczególności dla mnie będę pomagać FinCEN w jego obowiązkach w zakresie egzekwowania ustawy o tajemnicy bankowej w odniesieniu do wirtualnej waluty wymienialnej, walut cyfrowych i technologii blockchain. Obejmuje to zapewnienie zgodności wśród tych, którzy świadczą usługi finansowe związane z kryptowalutami lub pełnią funkcję strażników finansowych tego rodzaju produktów i działań – wyjaśniła.
Korver uważa, że krypto stało się nowym celem dla prawodawców ze względu na niedawną falę ataków ransomware wymierzonych w głośne firmy i infrastrukturę w USA.
Przypomnijmy, że 28 lipca 2021 r. prezydent USA Joe Biden podpisał memorandum zobowiązujące do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej po ostatnich atakach. Notatka poinstruowała Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departament Skarbu, aby ustaliły „cele w zakresie wydajności cyberbezpieczeństwa” dla wszystkich sektorów infrastruktury krytycznej. Ustanowiła również Inicjatywę Cyberbezpieczeństwa Przemysłowych Systemów Kontroli, aby ułatwić współpracę między rządem federalnym a firmami, które zarządzają przemysłowymi systemami kontroli w kwestiach bezpieczeństwa.
FinCEN to biuro Departamentu Skarbu USA, którego zadaniem jest zbieranie i analizowanie danych o transakcjach finansowych w celu zwalczania krajowych i międzynarodowych przestępstw finansowych, takich jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.