Nigeria ma stworzyć ramy prawne dla stablecoinów

Raport „Nigeria Payments System Vision 2025” opracowany przez Centralny Bank Nigerii rozważa rozwój ram regulacyjnych dla potencjalnego wdrożenia stablecoina.

Według dokumentu istnieje potrzeba opracowania ram, biorąc pod uwagę, że stablecoiny prawdopodobnie staną się mechanizmem płatniczym w tym kraju. Raport zwraca również uwagę na regulację początkowych ofert monet (ICO), podkreśla obecny brak regulacji w tym obszarze, powodujący straty inwestorów. Centralny Bank Nigerii widzi jednak potencjał w przyjęciu ICO jako nowego podejścia do pozyskiwania funduszy na projekty kapitałowe, pożyczki peer-to-peer i crowdfunding. Stąd potrzebne są również ramy regulacyjne w przypadku przyjęcia rozwiązania inwestycyjnego opartego na ICO.

Segment stablecoinów i ICO w raporcie jest jednak o wiele mniejszy niż ten poświęcony nigeryjskiemu CBDC, eNairze. Bank centralny uważa ją za potencjalny środek, który umożliwi transformację w krajowej gospodarce i ma nadzieję na ostateczne wdrożenie waluty nastąpi w ciągu 3-5 lat.

W grudniu 2022 r., Nigeria zmniejszyła ilość gotówki, którą osoby fizyczne i przedsiębiorstwa mogą wypłacić, odpowiednio do 225 dolarów i 1125 dolarów tygodniowo, próbując przeforsować swoją politykę „Nigerii bez gotówki” i zwiększyć wykorzystanie eNairy.

Wskaźniki adopcji CBDC w Nigerii były niskie od czasu jej uruchomienia w 2021 roku. Centralny Bank Nigerii z trudem przekonał swoich obywateli do korzystania z cyfrowej waluty, przy czym mniej niż 0,5% obywateli zgłosiło, że korzystało z eNairy na dzień 25 października 2022 r., czyli w ciągu roku od jej uruchomienia.