Akon City, projekt obejmujący budowę zasilanego kryptowalutami inteligentnego miasta w Senegalu, wciąż znajduje się na wstępnym etapie budowy.
Chociaż pierwotnie futurystyczne miasto inspirowane filmem Marvela „Czarna Pantera” miało stać się „latarnią innowacji i rozwoju społecznego” i wzmocnić gospodarki Afryki Zachodniej i Senegalu, niewiele jest oznak świadczących o jego rozwoju. Zgodnie z doniesieniami agencji France-Press, projekt nie wyszedł poza wmurowanie kamienia węgielnego.
Pomysłodawca projektu – znany raper Akon – przewidywał, że do 2024 r. miasto będzie mogło pochwalić się posterunkiem policji, centrum utylizacji odpadów, elektrownią słoneczną, centrum handlowym, szpitalem i szkołą. Projekt miał zostać ukończony w całości do 2030 r.
Tymczasem wydaje się, że mieszkańcy Senegalu coraz bardziej sceptycznie odnoszą się do Akon City – wizji panafrykańskiego „inteligentnego miasta” wartego 6 miliardów dolarów, z gospodarką zasilaną kryptowalutami, położoną w pobliżu senegalskiej wioski Mbodiene. Mieszkańcy wioski mieli duże nadzieje związane z wzrostem zatrudnienia i działalności gospodarczej. Niewielu z nich wie, dlaczego rozwój Akon City utknął w martwym punkcie. 35-letni mieszkaniec Jules Thiamane stwierdził: – Położyli kamień węgielny, było też wiele przemówień, padło wiele obietnic. Ale nic z tego, co było obiecane, jeszcze nie zobaczylimy.
Jednak nie wszyscy zrezygnowali z idei budowy Akon City. Prezes stowarzyszenia młodzieży wiejskiej Mbodiene, David Seck Sene, stwierdził: – Wciąż mam nadzieję. Nie widzę możliwości, by tak duży projekt mógłby się jutro skończyć. Z kolei Philomene Bamimba, szefowa lokalnego stowarzyszenia kobiet, podkreśliła korzyści ekonomiczne, jakie budowa miasta mogła przynieść dla Mbodiene: – To ma dla nas duże znaczenie – powiedziała.
Paul Martin z amerykańskiej firmy inżynieryjnej KE International – firmy, która wygrała kontrakt na budowę Akon City – zapewnił, że na ten projekt zebrano ponad 4 miliardy dolarów. Martin ujawnił, że kenijski przedsiębiorca Julius Mwale jest głównym inwestorem projektu. Przewiduje się, że budowa rozpocznie się w październiku 2021 r. po zakończeniu budowy innego miasta w Kenii, finansowanego przez Mwale. Dodał również, że pierwsze 12 miesięcy pracy nad Akon City obejmowało „planowanie, zatwierdzanie, pozyskiwanie i rekrutację podwykonawców”.
Według Banku Światowego ponad jedna trzecia 16-milionowej populacji Senegalu żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa.