Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa do prawnego uregulowaniai afrykańskich rynków kryptowalut

Upadek FTX jest jednym z powodów, dla których kraje w regionie powinny przyjąć regulację, zauważył fundusz monetarny.

Wśród powodów, dla których kraje w regionie powinny objąć regulację, fundusz wymienił upadek FTX i jego efekt falowania w cenach kryptowalut, który skłania do ponownych wezwań do większej ochrony konsumentów i regulacji branży kryptowalutowej. Przedstawiciele MFW twierdzą również, że ryzyko związane z aktywami kryptowalutowymi jest oczywiste i „nadszedł czas na regulację, aby znaleźć równowagę między minimalizacją ryzyka a maksymalizacją innowacji”.

„Politycy obawiają się również, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do nielegalnego transferu funduszy z regionu i obchodzenia lokalnych przepisów zapobiegających odpływowi kapitału. Powszechne stosowanie kryptowalut może również osłabić skuteczność polityki pieniężnej, tworząc ryzyko dla stabilności finansowej i makroekonomicznej” – napisano w komunikacie.

Według danych MFW, 25% krajów w Afryce Subsaharyjskiej formalnie uregulowało kryptowaluty, podczas gdy dwie trzecie wprowadziło pewne ograniczenia. Z drugiej strony Kamerun, Etiopia, Lesotho, Sierra Leone, Tanzania i Republika Konga już zakazały aktywów kryptowalutowych, co stanowi 20% krajów Afryki Subsaharyjskiej. Kenia, Nigeria i RPA mają największą liczbę użytkowników w regionie.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Chainalysis, między lipcem 2020 r. a czerwcem 2021 r. rynek kryptowalut w Afryce zwiększył swoją wartość o ponad 1200%,, z wysoką adopcją w Kenii, RPA, Nigerii i Tanzanii.

Tymczasem Ghana testuje dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Według Kwame Opponga, członka zarządu Banku Ghany, inicjatywa ma na celu wspieranie włączenia finansowego. Ghana ma potencjał, aby osiągnąć poziomy adopcji kryptowalut podobne do Kenii i Nigerii, krajów, które zajęły 11 i 19 miejsce w Global Crypto Adoption Index firmy Chainalysis.