Kryptowaluty nie są niebezpieczne dla amerykańskiej gospodarki

Badanie przeprowadzone przez Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku – jeden z 12 banków rezerw federalnych Stanów Zjednoczonych – ujawniło 11 czynników, które przyćmiewają kryptowaluty pod względem ryzyka w 2022 roku.

Z badania banku centralnego wynika, że napięcia geopolityczne, dezinwestycje zagraniczne, COVID-19 i wysokie ceny energii okazały się jednymi z najczęściej wymienianych potencjalnych zagrożeń dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, Spośród 14 czynników, które stanowią ryzyko finansowe, kryptowaluty znajdują się na 11. pozycji .

Niektóre z pilnych obaw związanych z ryzykiem zgłoszonych przez respondentów są związane z walką o władzę w gospodarkach światowych. Są to m.in. napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wojna rosyjsko-ukraińska, wyższe ceny energii, rosnąca inflacja, pandemia COVID-19 oraz cyberataki.

W swojej analizie bank centralny powołał się również na upadek ekosystemu Terra, podkreślając, że podmioty, które miały bezpośrednią ekspozycję na wewnętrzną stabilność TerraUSD (UST), znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, co w wielu przypadkach doprowadziło je do bankructwa.

Tymczasem Indie w ostatnim czasie uruchomiły swoją rodzimą cyfrową walutę banku centralnego dla segmentu hurtowego. Podczas gdy kraj nadal sprzeciwia się idei włączenia kryptowalut do głównego nurtu, w projekt pilotażowy CBDC zaangażowało się dziewięć lokalnych banków, w tym: State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank i HSBC. Z wcześniejszych doniesień medialnych wuadomo, że bank centralny Indii – Reserve Bank of India – planuje uruchomić cyfrową rupię dla segmentu detalicznego w ciągu miesiąca w wybranych lokalizacjach.