Korea Południowa proponuje surowe nowe zasady dla emitentów tokenów

Komisja ds. Usług Finansowych Korei Południowej (FSC) opublikowała raport przedstawiający nową definicję kryptowalut wraz z proponowanymi procedurami dla emitentów tokenów i karami za nieprzestrzeganie przepisów.

Wspomniane przepisy mogą nałożyć uciążliwe regulacje na osoby lub platformy, które produkują nieartystyczne NFT przeznaczone do obrotu, a także zdecentralizowane projekty finansowe.

Raport FSC z 23 listopada 2021 r. wyszczególnia elementy zaproponowane w ustawie o ochronie użytkowników kryptowalut, które zostało przesłane do Zgromadzenia Narodowego do rozpatrzenia. W zaleceniach zostały określone zasady dla emitentów tokenów, którzy chcą, aby ich tokeny były przedmiotem obrotu na koreańskich giełdach. Dokument sugeruje kary dla tych, których Komisja uznała za osiągających „nienależne zyski poprzez manipulacje na rynku lub handel nieujawnionymi informacjami”.

Raport w pierwszej kolejności dotyczy firm wydających tokeny, do których należą operatorzy ICO, zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) i usługi wybijania tokenów non-fungible (NFT) (i potencjalnie inne). Komisja ds. Usług Finansowych Korei Południowej wymagałaby od tych podmiotów przedłożenia białej księgi, uzyskania korzystnej oceny z uznanej usługi oceny tokenów, uzyskania przeglądu prawnego projektu i ujawnienia użytkownikom regularnych raportów biznesowych.

Wcześniej FSC nie uznawało NFT za aktywa podlegające regulacji, ale decyzja ta uległa zmianie pod koniec listopada 2021 r. Komisja Uważa również, że tokeny prywatności, takie jak Monero (XMR) i stablecoiny, takie jak Tether (USDT), są kryptowalutami, podczas gdy cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) nimi nie są.

Nieprzestrzeganie opisanych wyżej zasad groziłoby karą co najmniej 5 lat więzienia plus trzy- do pięciokrotności kwoty „nieuczciwego zysku”. Za nieuczciwy zysk uważa się każdy zysk osiągnięty w sytuacji, gdy przedsiębiorstwa nie przestrzegają prawa. Kary te przypominają te z obowiązującej ustawy o rynku kapitałowym.

Nowe propozycje są odpowiedzią na to, co Komisja oceniła jako braki w zdolności ustawy o sprawozdawczości specjalnej do dokładnej ochrony inwestorów. Ustawa to ustawodawstwo, które doprowadziło do zamknięcia większości giełd kryptograficznych w kraju ze względu na surowe wymagania dotyczące dalszego działania.