Korea Południowa odnotowała ponad 4 mld dolarów w niezarejestrowanych transakcjach kryptowalutowych

Pieniądze były przeznaczone przede wszystkim na zakup zagranicznych aktywów kryptowalutowych z zamiarem sprzedaży ich na rynku krajowym.

W 2022 roku obywatele Korei Południowej dokonali transakcji na kwotę 4,3 miliarda dolarów (równowartość 5,6 biliona wonów koreańskich) za pośrednictwem nielegalnych giełd kryptowalutowych Według urzędu celnego ogólna kwota środków powiązanych z przestępstwami gospodarczym znacznie wzrosła – z 3,2 biliona wonów w 2021 roku do 8,2 biliona wonów (6,2 miliarda dolarów) w ostatnim roku.

Transakcje kryptowalutowe stanowiły prawie 70% całego nielegalnego ruchu pieniężnego przechwyconego przez funkcjonariuszy. Jednak całkowita kwota przechwyconych aktywów cyfrowych (4,3 miliarda dolarów) przypada na zaledwie 15 transakcji. Transakcje miały na celu zakup zagranicznych aktywów wirtualnych z zamiarem ich późniejszej sprzedaży w kraju, ponieważ południowokoreański reżim regulacyjny izoluje lokalny rynek i sprawia, że ceny zagranicznych kryptowalut są wyższe dla klientów.

W sierpniu 2022 roku koreańskie służby celne poinformowały o zatrzymaniu 16 osób zaangażowanych w nielegalne transakcje walutowe związane z aktywami kryptowalutowymi o wartości około 2 miliardów dolarów. Począwszy od 2017 roku, koreańska ustawa o transakcjach walutowych wymaga, aby podmioty zaangażowane w transakcje kryptowalutowe uzyskały zgodę regulacyjną od Komisji Usług Finansowych. Stąd próby udziału w globalnym handlu kryptowalutami, zarówno ze strony zagranicznych graczy wchodzących na rynek koreański, jak i krajowych inwestorów szukających lepszego kursu wymiany za granicą, są oznaczone jako „nielegalne”. 

W tym samym miesiącu Koreańska Jednostka Wywiadu Finansowego podjęła działania przeciwko 16 zagranicznym firmom kryptowalutowym, m.in. jak KuCoin, Poloniex i Phemex. Wszystkie 16 giełd rzekomo zaangażowało się w działalność biznesową skierowaną do krajowych konsumentów, oferując koreańskojęzyczne strony internetowe, prowadząc wydarzenia promocyjne skierowane do koreańskich konsumentów i zapewniając opcje płatności kartą kredytową za zakupy kryptowalut. Wszystkie te działania podlegają ustawie o zgłaszaniu transakcji finansowych.