Jeden na pięciu konsumentów posiada cyfrową walutę

Z badania przeprowadzonego przez firmę Accenture wynika, że pomimo dominacji tradycyjnych metod płatności na wielu rynkach, konsumenci są w dalszym ciągu zainteresowani kryptowalutami.

W ciągu ostatniego roku przestrzeń kryptowalutowa doświadczyła trwałej zmienności rynku i wielu skandali, które negatywnie wpłynęły na zaufanie konsumentów do branży. Jednak z raportu “2022 Global Consumer Payments”, który został opublikowany pod koniec 2022 roku przez firmę Accenture wynika, że konsumenci nadal trzymają kryptowaluty – i wszystko wskazuje na to, że będzie to zjawisko długofalowe.

Podczas gdy wielu konsumentów nadal preferuje tradycyjne metody płatności, takie jak gotówka lub karta kredytowa, jeden na pięciu badanych konsumentów posiada obecnie kryptowalutę. Wśród tych, którzy posiadają kryptowaluty, 28 proc. twierdzi, że decyzja o wejściu w przestrzeń kryptowalutową wynika z długoterminowej inwestycji. Kolejne 22 proc. konsumentów twierdzi, że ich wybór, aby wejść w świat kryptowalut byłpodyktowany ciekawością.

Z badania wynika również, że skutki niedawnej zmienności na rynku kryptowalut mogą spowolnić ich przyjęcie, przynajmniej do czasu, gdy rynek stanie się bardziej uregulowany. Tymczasem tylko 23% respondentów stwierdziło, że ufa portfelom kryptowalutowym. W raporcie wspomniano również o cyfrowych walutach banków centralnych (CBDC) jako alternatywnej metodzie płatności, która będzie dostępna w przyszłości.

Badanie przeprowadzono na próbie 16 tys. respondentów w 13 krajach w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej w sierpniu i wrześniu 2022 roku.

Pomimo wahań, w ostatnim czasie rynek otworzyl się na nowoczesne metody płatności, które znajdują się obecnie na fali wznoszącej. Oprócz gotówki, karty, czeku i e-commerce są to portfele cyfrowe, kryptowaluty, płatności uwierzytelnione biometrycznie i płatności metaverse. Te ostatnie mocno zyskają na popularności gdy metawersja i interakcje w cyfrowej rzeczywistości staną się bardziej powszechne.

Póki co z raportu wynika, że 58 proc. konsumentów wciąż waha się przed dokonywaniem transakcji w metawersum ze względu na brak zaufania do dostępnych dostawców płatności. Nie oznacza to jednak, że nie śą oni zainteresowani tego typu usługami.