Centralny Bank Iranu zakończył wstępną fazę pilotażową w rozwoju irańskiego CBDC.
Jak poinformował Mohammad Reza Mani Yekta, szef biura CBI nadzorującego systemy płatnicze, bank centralny Iranu planuje zwiększyć zakres pilotażu CBDC w systemie płatniczym kraju, ale nie chce się spieszyć z jego wdrożeniem. – Faza przedpilotażowa zakończyła się sukcesem. Projekt zostanie wkrótce uruchomiony w innych ekosystemach i będzie wykorzystywany przez większą liczbę użytkowników – powiedział.
Organ wykonawczy zaznaczył, że zasady rządzące potencjalnym cyfrowym rialem będą zgodne z zasadami ustanowionymi dla banknotów rialowych. Yekta podkreślił również, że cyfrowy rial będzie dystrybuowany wśród osób fizycznych i banków, a infrastruktura CBDC odtworzy niektóre funkcje blockchain.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rektę dziesięć banków w Iranie złożyło wniosek o przyłączenie się do projektu cyfrowego riala. W fazę eksperymentalną zaangażowane były takie podmioty jak Bank Melli, Bank Mellat i Bank Tejarat.Wiadomo już, że wszystkie banki i instytucje kredytowe w Iranie mają zacząć oferować elektroniczne portfele do korzystania z nadchodzącej cyfrowej waluty.
Jak wcześniej informowano, CBI zaczął planować uruchomienie pilotażu CBDC w styczniu 2022 roku, po latach wstępnych badań, które rozpoczęto w 2017 roku.
Irański projekt cyfrowego riala jest powiązany z walutą krajową, rialem, w stosunku 1:1. Cyfrowa waluta działa na platformie znanej jako Borna, która została opracowana przy użyciu Hyperledger Fabric, open-source’owej platformy blockchain dla przedsiębiorstw założonej przez amerykańskiego giganta technologicznego IBM.
Tymczasem władze Iranu przygotowują się do oficjalnego spotkania z gubernatorem Banku Rosji Elwirą Nabiulliną. Rosja i Iran współpracują nad stworzeniem stablecoina opartego na złocie, który służyłby jako metoda płatności w handlu zagranicznym.