Władze w Holandii aresztowały dewelopera podejrzanego o udział w praniu pieniędzy za pośrednictwem usługi mieszania kryptowalut Tornado Cash.
Fiskalna Służba Informacyjno-Śledcza, holenderska agencja odpowiedzialna za badanie przestępstw finansowych, oficjalnie poinformowała o aresztowaniu 29-letniego mężczyzny, który był rzekomo zaangażowany w ułatwianie przestępczych przepływów finansowych i pranie pieniędzy za pośrednictwem Tornado Cash. Urząd zaznaczył, że nie wykluczył wielokrotnych aresztowań w tej sprawie, zauważając, że jego Zespół ds. Cyberprzestrzeni Finansowej rozpoczął dochodzenie karne przeciwko Tornado Cash w czerwcu 2022 roku.
Jednostka operacyjna twierdzi, że Tornado Cash zostało wykorzystane do ukrycia przepływów pieniężnych na dużą skalę w celach przestępczych, w tym hakowania kryptowalut i oszustw. “Obejmowały one fundusze skradzione za pośrednictwem haków przez grupę uważaną za związaną z Koreą Północną. Tornado Cash rozpoczęło działalność w 2019 roku i według nas od tego czasu osiągnęło obroty w wysokości co najmniej siedmiu miliardów dolarów” – napisano w komunikacie
Wiadomość o aresztowaniu dewelopera pojawiła się niedługo po tym, jak Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych umieścił dziesiątki adresów Tornado Cash na liście sankcji Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych. W konsekwencji tej decyzji Circle, wiosąca firma kryptowalutowa i emitent USD Coin zamroziła 75 tys. USDC powiązanych z adresami objętymi sankcjami.
Ze względu na sankcje, obecnie nielegalne jest, aby jakakolwiek osoba lub podmiot z USA współdziałała z adresami inteligentnych kontraktów Tornado Cash. Kary za umyślne nieprzestrzeganie przepisów mogą wynosić od grzywny w wysokości od 50 tys. do 10 mln dolarów i od 10 do 30 lat pozbawienia wolności.
Posunięcie Skarbu Państwa wywołało gwałtowny rozwój wydarzeń wokół Tornado Cash. Według niektórych źródeł, w Stanach Zjednoczonych i Estonii aresztowano także kilka kolejnych osób rzekomo zaangażowanych w prace miksera.
Tornado Cash to narzędzie pozwalające użytkownikom na obfuskację ich transakcji kryptowalutowych w celu ochrony ich anonimowości poprzez zakodowanie ścieżek informacyjnych na blockchainie.