Hawaje z dużym wzrostem popytu na kryptowaluty

Nowy raport MiQ Digital wskazuje, że w 2021 r. popyt na kryptowaluty wzrósł najbardziej w amerykańskich stanach Hawaje i Kalifornia.

Według danych zebranych z Google Trends, porównujących średnie zainteresowanie w latach 2020-2021, Hawaje odnotowały ponad 687% wzrostu popytu na kryptowaluty w porównaniu z danymi zebranymi w 2020 roku. Na drugim miejscu znajduje się stan Kalifornia z 655%. Użytkownicy znajdą w Kalifornii około 440 firm, które przyjmują płatności kryptograficzne, przy czym na Florydzie – w stanie, w którym w 2021 r. odbyła się konferencja poświęcona Bitcoin – jest ich 180.

„Kryptowaluta może jeszcze nie być częścią głównego nurtu gospodarki, ale popyt w niektórych stanach jest tak wysoki, że amerykańskie władze finansowe szukają sposobów na uregulowanie rynku” – czytamy w raporcie. „Około 6% populacji Stanów Zjednoczonych używa teraz lub posiada krypto, a trend ten wciąż rośnie”.

W dokumencie możemy również przeczytać, że Dogecoin (DOGE) odnotował największy wzrost cen – o 6900% od grudnia 2020 r. Jednak dane sugerują, że popyt na Bitcoin (BTC) wzrósł najbardziej w Stanach Zjednoczonych na Hawajach i Nevadzie, przy znacznie mniejszym (51%) wzroście cen w tym samym okresie.

Jak się okazuje firmy i inwestorzy detaliczni akceptujący kryptowaluty są prawdopodobnie przyciągani do różnych stanów z powodu różnych ram regulacyjnych. Ponieważ rząd Stanów Zjednoczonych w dużej mierze pozostawił kwestię regulowania kryptowalut poszczególnym stanom – konstytucja USA dopuszcza takie rozróżnienie między prawem federalnym i stanowym – stan taki jak Teksas z mniejszą liczbą przepisów dotyczących sieci energetycznej może wydawać się bardziej atrakcyjny dla górników kryptowalut. Wyoming wydaje się przyciągać firmy blockchain dzięki pracy wykonanej przez senator Cynthię Lummis i Caitlin Long, dyrektor generalną banku cyfrowego Avanti Bank & Trust. Obie są zwolenniczkami kryptowalut.

Tymczasem prawodawcy na Hawajach pracują nad tym, by stan stał się bardziej bezpieczną przystanią regulacyjną dla handlowców i firm kryptograficznych. Na początku 2020 roku stan ten zaczął rozważać projekt ustawy, która obejmowałaby wsparcie dla banków przechowujących aktywa cyfrowe. W marcu 2020 r. Hawaje utworzyły również piaskownicę cyfrowej waluty, której celem jest przyciągnięcie firm kryptograficznych do tego stanu.