Gubernator Bali ostrzega turystów korzystających z kryptowalut

Rząd Bali rozprawia się z turystami płacącymi za towary i usługi za pomocą kryptowalut, a gubernator wyspy tej przypomina, że jedynym legalnym środkiem płatniczym jest indonezyjska waluta fiducjarna.

28 maja 2023 r. rządowa agencja informacyjna Antara poinformowała, że gubernator Bali Wayan Koster zorganizował tego samego dnia konferencję prasową, na której powiedział, że turyści, którzy używają kryptowalut jako środka płatniczego „będą traktowani stanowczo”. – Surowe działania obejmują deportację, sankcje administracyjne, sankcje karne, zamknięcie lokali biznesowych i inne surowe sankcje – dodał.

W spotkaniu uczestniczył główny inspektor policji na Bali oraz Trisno Nugroho, szef przedstawicielstwa Banku Indonezji na Bali – banku centralnego kraju. Nugroho potwierdził, że handel kryptowalutami jest dozwolony, ale używanie ich do płatności jest zakazane.

Koster zauważył, że waluta Indonezji – rupia – jest jedyną, która może być legalnie używana do płatności w kraju. Używanie innych walut wiąże się z maksymalnym potencjalnym wyrokiem jednego roku więzienia i grzywną w wysokości 200 milionów rupii (równowartość 13 tys. dolarów).

Komunikat gubernatora Bali pojawił się zaledwie kilka dni po opublikowaniu przez indonezyjski dziennik „Kompas” raportu śledczego. Gazeta ujawniła, że
istnieje wiele firm z siedzibą na Bali, które akceptowały płatności kryptowalutowe. Znalazly się wśrod nich miejsca do odosobnienia medytacyjnego, wypożyczalnie motocykli i kawiarnie o tematyce kryptograficznej.

Według danych z Coinmap, projektu społecznościowego, którego celem jest bieżące mapowanie firm akceptujących kryptowaluty, na Bali istnieje 36 firm, które akceptują kryptowaluty, głównie skoncentrowanych w Ubud – turystycznym hotspocie.

Pomimo twardego stanowiska gubernatora Bali i Indonezji, kraj ten jest na bardzo dobrej drodze do uruchomienia krajowej giełdy kryptowalut. Ma to następić w czerwcu 2023 r. Ministerstwo Handlu Indonezji miałoby podobno pełnić rolę depozytariusza i izby rozliczeniowej dla lokalnych rynków kryptowalut. Platforma miała pierwotnie zostać uruchomiona do końca 2022 r., jednak ostatecznie plan ten nie został zrealizowany na skutek opóźnień.