Fundusz krypto-asset SBI składa się z siedmiu kryptowalut, w tym Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Bitcoin Cash, Chainlink i Polkadot, przy czym żadna nie przekracza więcej niż 20% wskaźnika.
Największa firma finansowa w Tokio, SBI Group, pozwoli ogólnym japońskim inwestorom na zakup kryptowalut za pośrednictwem nowo uruchomionego funduszu aktywów kryptowalutowych. Fundusz składa się z siedmiu kryptowalut, w tym Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK) i Polkadot (DOT).
Fundusz kryptowalutowy, który ma być handlowany i obsługiwany przez SBI Alternative Fund, został utworzony 2 grudnia 2021 r. z kapitałem dedykowanym w wysokości 5 milionów jenów. Firma może jednak zdecydować się na uwolnienie kapitału w mniejszych podziałach po 1 mln jenów.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem, inwestorzy będą musieli przejść przez proces aplikacji, który obejmuje anonimową umowę partnerską z SBI Alternative Fund przed zakupami. W uzasadnieniu tego posunięcia firma stwierdza: „Ponieważ nie jest on odpowiedni dla wszystkich klientów, może być zakupiony tylko przez klientów, którzy spełniają pewne standardy określone przez naszą firmę”. Ponadto, inwestycje kryptowalutowe dokonywane przez takie anonimowe stowarzyszenia będą obsługiwane przez SBI VC Trade, siostrzaną firmę zajmującą się handlem kryptowalutami. SBI podkreślił również, że żadna z siedmiu kryptowalut w funduszu krypto-aktywa nie przekroczy 20% w stosunku.
Zapewniając długowieczność usługi, SBI stwierdziło, że fundusz „nie może zostać anulowany w ciągu jednego roku”, między 1 lutego 2022 r. a 31 stycznia 2023 r. Inwestorzy będą również podlegać niezrealizowanym podatkom od zysków kapitałowych, oprócz ponoszenia innych wspólnych kosztów, w tym kosztów założenia i likwidacji oraz kosztów audytu.
SBI ustaliło limit wieku dla tego funduszu od 20 do 70 lat i będzie egzekwować trzymiesięczny okres blokady dla każdego zakupu „w celu zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego poprzez dywersyfikację czasu.” Firma będzie również rebalansować alokację wskaźnika inwestycyjnego raz na miesiąc.
Oprócz przyczyniania się do adopcji kryptowalut w Japonii, SBI nadal rozprzestrzenia swój zasięg w innych jurysdykcjach. Ostatnio firma zainwestowała w singapurską giełdę kryptowalut o nazwie Coinhako. Otrzymała ona finansowanie SBI wkrótce po tym, jak otrzymała zatwierdzenie regulacyjne od Monetary Authority of Singapore (MAS). Inwestycji dokonano za pośrednictwem SBI-Sygnum-Azimut Digital Asset Opportunity Fund, funduszu utworzonego wspólnie przez SBI i szwajcarski Sygnum Bank. Coinhako planuje rozszerzyć naszą działalność na inne kraje w Azji Południowo-Wschodniej, wykorzystując infuzję funduszy SBI i jego wcześniej istniejącą międzynarodową sieć.