Goldman Sachs przewiduje ewolucję Bitcoina

Dyrektor generalny firmy, David Solomon, przewidział „wielką ewolucję” w sposobie, w jaki rząd Stanów Zjednoczonych reguluje Bitcoin i inne kryptowaluty w odniesieniu do instytucji finansowych.

W wywiadzie dla CNBC Solomon został zapytany o posunięcia giganta bankowego w związku z przyjęciem Bitcoina. Wyjaśnił, że bank bacznie obserwuje waluty cyfrowe w obliczu rosnącego zapotrzebowania klientów na ekspozycję na kryptowaluty. – Nadal myślimy o kryptowalutach i cyfryzacji pieniędzy w bardzo proaktywny sposób. W tym kontekście angażujemy się w relacje z naszymi klientami i patrzymy na to wszystko z odpowiedniej perspektywy„ zadając sobie pytanie czego tak naprawdę potrzebują nasi klienci – dodał.

Obecnie amerykańskie ograniczenia dotyczące instytucji finansowych zabraniają im oferowania bezpośredniej ekspozycji na zmienne i ryzykowne klasy aktywów, takie jak Bitcoin. Ze względu na wspomniane przepisy, które uznają kryptowaluty za klasę aktywów wysokiego ryzyka, instytucje finansowe mogą oferować ekspozycję na kryptowaluty jedynie w postaci pozycji depozytowych w aktywach cyfrowych, takich jak papiery wartościowe lub fundusze ETF.

Solomon zauważa, że przestrzeń kryptograficzna wciąż ewoluuje. Przewiduje on, że sytuacja ta się zmieni, ale nie chce spekulować, co to faktycznie oznacza:

– Myślę, że nastąpi wielka ewolucja. Jeśli chodzi o to, jak zmieni się to zjawisko w nadchodzących latach, działamy zgodnie z naszymi zasadami. Nie zamierzam spekulować, gdzie będą działały wspomniane instytucje finansowe, ale będziemy w dalszym ciągu znajdować sposoby, by służyć naszym klientom – wyjaśnił.

Na początku maja 2021 r. bank ogłosił, że dział zarządzania majątkiem prywatnym Goldmana jest bliski oferowania ekspozycji na Bitcoiny większym klientom z portfelami o wartości 25 milionów dolarów lub więcej. Pełne spektrum opcji inwestycyjnych w Bitcoin i inne kryptowaluty pojawi się w drugim kwartale 2021 r.

Były przewodniczący Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jay Clayton również uważa, że środowisko regulacyjne dotyczące kryptowalut powinno ulec zmianie. – Tam, gdzie zasoby cyfrowe wylądują pod koniec dnia, będą częściowo napędzane regulacjami – zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi. Mówię teraz jako obywatel: regulacja ta pojawi się w tym obszarze zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Zobaczymy, jak zmieni się to otoczenie regulacyjne – zaznaczył.

Hossa Bitcoin w 2021 r. sprawiła, że ​​Goldman Sachs ponownie otworzył swoje biuro handlu kryptowalutami w marcu 2021 r., po tym, jak firma pierwotnie skonfigurowała go podczas bullrunu w 2017 r., kiedy Bitcoin osiągnął pułap 20000 USD, a następnie uległ zawieszeniu.