Jedyna publiczna giełda w Izraelu chce pozwolić swoim klientom na handel kryptowalutami, ale napotyka opór regulacyjny.
Projekt zatwierdzenia rozszerzenia działalności w zakresie handlu kryptowalutami na członków niebankowych został opublikowany przez Tel Aviv Stock Exchange (TASE) w celu uzyskania publicznych komentarzy.
W pierwszym komunikacie giełdy z 27 lutego stwierdzono, że proponowana struktura umożliwi klientom zdeponowanie pieniędzy fiat przeznaczonych na inwestycje w aktywa cyfrowe. Członkowie niebankowi będą działać jako licencjonowani dostawcy handlu kryptowalutami i usług depozytowych, jeśli propozycja zostanie zatwierdzona. Fundusze klientów zostaną umieszczone w „rachunku zbiorczym” jako pośrednik dla działań związanych z handlem kryptowalutami. Pozwoli to również klientom na wycofanie środków pochodzących ze sprzedaży kryptowalut, ale proces jest nieco zagmatwany. Działanie to ma zostać podjęte w celu złagodzenia ryzyka i zwiększenia ochrony konsumentów. „Jest to kolejny krok w postępie i rozwoju izraelskiego rynku kapitałowego, który ma na celu wspieranie innowacji i konkurencji przy jednoczesnym łagodzeniu ryzyka i ochronie klientów” – napisano w komunikacie. Po zgłoszeniu uwag, propozycja zostanie przesłana do zatwierdzenia przez zarząd giełdy.
Perspektywa regulacyjna w Izraelu staje się surowa dla sektora kryptowalut, ponieważ proponowana ustawa planuje sklasyfikować aktywa kryptowalutowe jako papiery wartościowe. W styczniu 2023 r. Izraelski Urząd Nadzoru Papierów Wartościowych (ISA) zaproponował ramy regulacji aktywów cyfrowych, umieszczając je pod parasolem papierów wartościowych. Z kolei w lutym dyrektor generalny izraelskiej firmy Altshuler Shaham Horizon zajmującej się handlem i przechowywaniem kryptowalut, Ilan Sterk, powiedział, że zmiana klasyfikacji zmienia praktycznie wszystko i dodał, że „zabije branżę”.
Z komunikatu TASE wynika, że obecne podejście regulacyjne w Izraelu polega na „nałożeniu regulacji na działalność finansową lub usługi w aktywach cyfrowych podobnie do tego, co obecnie stosuje się do aktywów niecyfrowych”.