Członkowie rady doradczej fundacji to Vitalik Buterin, Billy Markus, Max Keller i dyrektor generalny Neuralink Jared Birchall — reprezentujący interesy Elona Muska.
Po kilku latach niemal całkowitej ciszy medialnej, Fundacja Dogecoin powraca, aby wspierać głównych programistów i projekty korzystające z kryptowaluty opartej na memach.
W ogłoszeniu opublikowanym 12 sierpnia 2021 r. Fundacja Dogecoin ogłosiła, że odbuduje swoją działalność, aby wspierać społeczność Dogecoin (DOGE), a także promować przyszłość blockchain. Fundacja poinformowała, że w nadchodzących tygodniach ogłosi nowe projekty zachęcające do przyjęcia i użyteczności DOGE „które zwiększają absorpcję Dogecoin na poziomie podstawowym”.
„Fundacja posiada znak Dogecoin i logo Dogecoin i będzie je utrzymywać dla społeczności” – czytamy w komunikacie. „Oznacza to, że Fundacja może nadal chronić markę Dogecoin i zezwalać (na bardzo liberalnej licencji) na używanie jej do memów, projektów i zabawy związanych z Dogecoin” – napisano.
Celem fundacji jest zapewnienie trzyletniego budżetu dla członków swojego zespołu. Strona internetowa projektu wymienia współzałożyciela Ethereum Vitalika Buterina, współzałożyciela Dogecoin Billy’ego Markusa i głównego programistę Dogecoin Maxa Kellera jako członków rady doradczej. Ponadto, dyrektor generalny Tesli i zwolennik DOGE Elona Muska będzie prawdopodobnie reprezentowany przez dyrektora generalnego Neuralink Jareda Birchalla.
Po raz pierwszy utworzona w 2014 roku, kilka miesięcy po tym, jak założyciel Dogecoin Jackson Palmer ogłosił projekt na Twitterze jako żart, fundacja była odpowiedzialna za wiele darowizn na cele charytatywne w przestrzeni kryptograficznej i poza nią. Jednak po tym, jak niektórzy z jej założycieli — Ben Doernberg i Eric Nakagawa — opuścili fundację, grupa w dużej mierze milczała.
Dogecoin to kryptowaluta stworzona w 2013 r. przez programistów Billy’ego Markusa i Jacksona Palmera. Postanowili oni stworzyć system płatności jako żart, wyśmiewając w ten sposób trwające w tym czasie ryzykowne spekulacje na rynku kryptowalut. Nazwa oraz logo pochodzą od Pieseła, internetowego mema, który przedstawia psa rasy Shiba Inu. Waluta została wprowadzona do obiegu 6 grudnia 2013 roku i szybko stworzyła swoją własną społeczność internetową. 8 maja 2021 r. Dogecoin osiągnął rekordową kapitalizację rynkową rzędu 92 miliardów dolarów amerykańskich.