FDIC zbiera informacje na temat banków na rynkach kryptowalut

Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poszukuje informacji na temat działań banków związanych z kryptowalutami.

FDIC jest głównym dostawcą ubezpieczeń depozytów dla amerykańskich banków komercyjnych i oszczędnościowych, pierwotnie utworzonym w celu rozwiązania problemu paniki bankowej podczas Wielkiego Kryzysu.

17 maja 2021 r. korporacja oficjalnie poprosiła o opinię publiczną o udzielenie informacji na temat branży i interesów konsumentów na rynku, a także roli banków w ekosystemie aktywów cyfrowych. „Banki w coraz większym stopniu badają kilka ról w wyłaniającym się ekosystemie aktywów cyfrowych, takich jak bycie depozytariuszami, posiadaczami rezerw, emitentami oraz agentami wymiany lub wykupu; wykonywanie funkcji węzłów; i przechowując depozyty pieniężne emitentów aktywów cyfrowych ”- stwierdzono w komentarzu FDIC.

Korporacja dąży do lepszego zrozumienia przypadków wykorzystania aktywów cyfrowych na rynkach finansowych i w pośrednictwie, a także w systemach rozliczeniowych i płatniczych. FDIC poszukuje również informacji na temat zarządzania ryzykiem i zgodnością ubezpieczonych instytucji depozytowych i ich podmiotów powiązanych w prowadzeniu działań związanych z aktywami cyfrowymi.

Przewodnicząca FDIC Jelena McWilliams zauważyła, że ​​publiczny wkład pomoże agencji lepiej zrozumieć rynek pod kątem przepisów. – W FDIC kładziemy podwaliny pod kolejny rozdział bankowości, upewniając się, że mamy ramy regulacyjne, które pozwolą rozkwitać odpowiedzialnym innowacjom. To RFI daje nam możliwość uzyskania dodatkowego wglądu w rynek i rolę, jaką banki mogą odegrać w przyszłości – stwierdziła McWilliams.

Zainteresowanie agencji przypadkami wykorzystania zasobów cyfrowych dla instytucji finansowych wynika z faktu, że amerykańskie banki aktywnie wkraczają w branżę kryptowalut. Na początku maja 2021 r. bank inwestycyjny Goldman Sachs uruchomił stanowisko handlu kryptowalutami, umożliwiające partnerom instytucjonalnym handel produktami pochodnymi. Wcześniej Morgan Stanley dodał ekspozycję na Bitcoin (BTC) do 12 funduszy inwestycyjnych po ogłoszeniu planów oferowania usług kryptograficznych zamożnym klientom.