Elad Roisman rezygnuje z pracy w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

Komisarz SEC ogłosił, że zamierza zrezygnować z pracy w agencji rządowej.

W komunikacie Roisman poinformował, że wysłał list do prezydenta Joe Bidena, w którym informuje go o swojej decyzji o odejściu z SEC do końca stycznia 2022 roku. Komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd powiedział, że będzie kontynuował pracę ze swoimi kolegami „w celu kontynuowania naszej misji ochrony inwestorów, utrzymywania uczciwych, uporządkowanych i wydajnych rynków oraz ułatwiania tworzenia kapitału” aż do swojego odejścia.

Roisman został zaprzysiężony na stanowisko we wrześniu 2018 r. za poprzedniej administracji i służył jako p.o. przewodniczącego SEC od grudnia 2020 r. do stycznia 2021 r., kiedy został zastąpiony przez komisarz Allison Herren Lee. Jego kadencja pierwotnie miała wygasnąć w 2023 roku. Gary Gensler pełnił funkcję przewodniczącego agencji po jego potwierdzeniu przez Senat w kwietniu 2021 roku.

W czasie swojej pracy w SEC Roisman był uważany przez wielu za sojusznika branży kryptowalutowej za pozornie korzystne stanowiska w zakresie regulacji aktywów cyfrowych. W czasie, gdy był głównym doradcą Komisji Bankowej Senatu USA, Roisman powiedział, że Komisja powinna zbadać i ponownie przeanalizować swoje zasady, przepisy i wytyczne, jeśli chodzi o wschodzące technologie, w tym kryptowaluty i blockchain.

Pod koniec 2021 r. Roisman wspólnie z komisarz SEC Hester Peirce, znaną pod pseudonimem Crypto Mom, podpisał list, w którym skrytykował Genslera za brak wyjaśnień na temat kryptowalut w agendzie regulacyjnej agencji. Roisman i Pierce stwierdzili, że Komisja nie jest w stanie sformułować zasad inwestorskich w przestrzeni aktywów cyfrowych, a także „ośmiela oszustów i utrudnia sumiennym uczestnikom, którzy chcą przestrzegać prawa”.

Wszelkie zmiany w przywództwie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd mogą potencjalnie wpłynąć na regulację i egzekwowanie przestrzeni kryptowalutowej. Obecnie SEC, Commodity and Futures Trading Commission i Financial Crimes Enforcement Network zajmują się regulacją aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych, ale każdy z tych podmiotów nich ma inne roszczenia jurysdykcyjne, co skutkuje podejściem patchworkowym.