EBC porównuje proof-of-work do samochodów napędzanych paliwami kopalnymi

Bank poinformował o swoich obserwacjach dotyczących śladu węglowego kryptowalut, do wydobycia których wymagane są ogromne ilości mocy obliczeniowej.

12 lipca 2022 r. EBC opublikował raport zatytułowany „Mining the environment – is climate risk priced into crypto-assets?”. W dokumencie grupa badawcza Europejskiego Banku Centralnego wspomina o bitwie protokołów, w której koncepcja proof-of-work stanowi zagrożenie dla planety. W przeciwieństwie do tego, proof-of-stake jest jedyną zrównoważoną opcją kryptowalutową, argumentują eksperci.

W raporcie porównanoilość zużytej energii przez Bitcoina do rocznego zużycia energii poszczególnych krajów, takich jak Hiszpania, Holandia i Austria. Analitycy twierdzą, że łączny ślad węglowy dla Bitcoina i Etheru neguje przeszłość oszczędności emisji gazów cieplarnianych dla większości krajów strefy euro od maja 2022 roku.

Ponieważ główna przyczyna znacznego zużycia energii leży w mechanizmie konsensusu PoW, autorzy uważają, że zarówno Bitcoin, jak i tokeny oparte na blockchainie Ethereum, w tym stablecoiny takie jak Tether, są szczególnie niezrównoważone i zagrażają całemu projektowi zielonej transformacji. W lipcu 2022 r. Ethereum zakończyło znaczącą próbę dla Merge na sieci testowej Sepolia, przesuwając platformę bliżej przejścia na mechanizm konsensusu PoS.

W dokumencie podkreślono, że polityczne i społeczne wybory dotyczące źródeł energii i poziomów zużycia energii mogłyby doprowadzić decydentów do uprzywilejowania pewnych działań produkcyjnych, co z kolei przyniosłoby ryzyko dla wyceny kryptowalut. Ponadto, jak czytamy, „trudno jest dostrzec, w jaki sposób władze mogłyby zdecydować się na zakazanie samochodów benzynowych w okresie przejściowym, ale przymknąć oko na aktywa typu Bitcoin zbudowane na technologii PoW”.