EBC: cyfrowe euro zapewnia lepszą ochronę prywatności niż prywatne stablecoiny

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Fabio Panetta, jest zdania, że cyfrowe euro zapewnia lepszą ochronę prywatności niż prywatne monety stablecoin.

Panetta skrytykował dążenie prywatnych firm do zysku, podkreślając, że w ich interesie handlowym leży zbieranie masowych danych dotyczących ich użytkowników.

– Nie jesteśmy jak prywatne firmy – powiedział w wywiadzie dla „Financial Times”. – Nie mamy żadnego interesu handlowego w przechowywaniu, zarządzaniu lub zarabianiu na danych użytkowników – dodał.

Urzędnik EBC potwierdził również, że Europejski Bank Centralny przeprowadził pilotażowe testy płatności offline na małe kwoty, w których żadne dane nie są rejestrowane poza portfelami płatnika i odbiorcy. – Jeśli bank centralny zaangażuje się w płatności cyfrowe, prywatność będzie lepiej chroniona. Płatność przejdzie, ale nikt w łańcuchu płatności nie będzie miał dostępu do wszystkich informacji – wyjaśnił.

Wydaje się, że komentarze Panetty mają na celu uspokojenie powszechnych obaw dotyczących sposobu gromadzenia i przetwarzania danych podczas korzystania z walut cyfrowych emitowanych przez bank centralny (CBDC). Ostatnie konsultacje publiczne EBC w sprawie CBDC ujawniają, że prywatność płatności jest najważniejszym problemem. Konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzone były od października 2020 r. do stycznia 2021 r. Ich wyniki wykazały również, że kwestiami spornymi dotyczącymi cyfrowego euro są również bezpieczeństwo i ogólnoeuropejski zasięg.

Po opublikowaniu w styczniu 2021 r. wyników konsultacji Panetta napisał list do przewodniczącego Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON), w którym podkreślił, że ​​ochrona prywatności jest kluczowym priorytetem w przyszłości, „aby cyfrowe euro mogło pomóc w utrzymaniu zaufania do płatności w erze cyfrowej”.

Europejski Bank Centralny to bank centralny wspólnej waluty Unii Europejskiej – euro – odpowiedzialny za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej, a tym samym utrzymanie stabilności cen w strefie euro. W 2015 ochrona ta obejmowała 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Siedziba EBC mieści się we Frankfurcie nad Menem. Od 1 listopada 2019 bankowi przewodniczy Christine Lagarde.