Druckenmiller: kryptowaluty mogą zastąpić dolara na całym świecie

Miliarder Stanley Druckenmiller uważa, że ​​w przyszłości system rejestrów opartych na kryptowalutach może zastąpić dolara amerykańskiego jako światową walutę rezerwową.

Menedżer funduszu hedgingowego miliardera Stanley Druckenmiller przewiduje, że system księgi bazowej oparty na kryptowalutach wyprzedzi dolara amerykańskiego jako globalną walutę rezerwową. Jego zdaniem, gdyby doszło do wymiany dolara amerykańskiego, „byłby to jakiś system księgowy wymyślony przez dzieci z MIT, Stanford lub innej szkoły inżynierskiej, (…) który mógłby zastąpić dolara na całym świecie.”

W wypowiedzi dla programu „Squawk Box” stacji CNBC. Druckenmiller zauważył, że kryptowaluty są często promowane jako zabezpieczenie przed inflacją. – Cóż, prawdopodobnie tego nie pamiętacie, ale pięć lub sześć lat temu powiedziałem, że kryptowaluta jest rozwiązaniem problemu.

Druckenmiller zainwestował w Bitcoina na początku 2021 roku. Jak dziś przyznaje, nie wierzy, że to Bitcoin zostanie przejęty przez inne kryptowaluty jako największy magazyn wartości aktywów. – Bardzo trudno będzie uwolnić Bitcoina jako magazyn wartościowego aktywa, ponieważ ma 14-letnią markę, istnieje wystarczająco długo i oczywiście jest ograniczona podaż.

Druckenmiller zauważył również, że chociaż Ethereum jest liderem w budowaniu inteligentnych kontraktów, nie spodziewa się, aby dominowało ono w codziennych transakcjach. Uważa, że ​​następne pokolenie programistów prawdopodobnie ulepszy obecną technologię blockchain, pozostawiając obecne rozwiązania w tyle.

Stanley Druckenmiller to amerykański inwestor, zarządzający funduszami hedgingowymi i filantrop. Karierę finansową rozpoczął w 1977 roku jako stażysta w zarządzaniu w Pittsburgh National Bank. Po roku został szefem grupy zajmującej się badaniami kapitałowymi banku. W 1981 roku założył własną firmę Duquesne Capital Management. W 1988 menedżer został zatrudniony przez George’a Sorosa, aby zastąpić Victora Niederhoffera w Quantum Fund.

Według „The Wall Street Journal”, 18 sierpnia 2010 r. Druckenmiller „powiedział klientom, że zwraca im pieniądze i kończy 30-letni okres działalności swojej firmy, powołując się na„ wysokie emocjonalne żniwo ”wynikające z niespełnienia własnych oczekiwań”. Wskazał, że nie jest łatwo osiągać duże zyski, obsługując bardzo duże sumy pieniędzy.