Bangko Sentral ng Pilipinas rozszerzył swoje kompetencje regulacyjne w zakresie przestrzeni kryptograficznej.
W związku z pojawieniem się nowych przepisów dotyczących kryptowalut w Azji Południowo-Wschodniej, Bank Centralny Filipin (BSP) wprowadził szerszy system licencjonowania firm zajmujących się aktywami cyfrowymi w tym kraju.
Według serwisu „Philippine Daily Inquirer” wszystkie firmy zajmujące się kryptowalutą finansową w kraju muszą teraz uzyskać licencję Centralnego Banku Filipin. W związku z tym giełdy zajmujące się parami handlowymi krypto-krypto i platformami powierniczymi muszą teraz uzyskać zgodę banku centralnego. Rozszerzony reżim regulacyjny obejmuje również platformy pochodne kryptowalut.
Wszystkie firmy kryptowalutowe w kraju będą również musiały przestrzegać światowych praktyk finansowych, w tym przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu. W rezultacie transfery kryptowalut powyżej określonego progu będą wymagały informacji identyfikacyjnych zarówno dla strony inicjującej, jak i beneficjenta.
Dla Benjamina Diokno, gubernatora Centralnego Banku Filipin, rozszerzony reżim regulacyjny jest konieczny, aby nadążyć za tempem rozwoju przestrzeni kryptograficznej w ciągu ostatnich trzech lat. W 2017 roku Bangko Sentral ng Pilipinas wydał zasady dla giełd zaangażowanych w pary handlu fiat-krypto.
Według Diokno nowe zasady wyeliminują wszelkie luki regulacyjne w ekosystemie kryptowalut finansowych. Jak podkreśla, bank centralny jest zobowiązany do znalezienia równowagi między promowaniem innowacji finansowych przy jednoczesnym zachowaniu swoich obowiązków nadzorczych.
Centralny Bank Filipin został założony w 1949 roku, ale bankiem centralnym stał się w 1993 na podstawie Nowej Ustawy o Banku Centralnym uchwalonej przez Kongres Filipin. Jako centralna władza monetarna kraju. BSP cieszy się autonomią fiskalną i administracyjną od rządu krajowego w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków. W 2020 roku podmiot rozważał emisję cyfrowej waluty banku centralnego.
Na chwilę obecną Azja odpowiada za prawie 50% światowego handlu kryptowalutami natomiast Azja Południowo-Wschodnia pozostaje globalnym centrum otwartego finansowania z pozytywnym nastawieniem do nowych technologii. Rynki takie jak Singapur i Tajlandia już teraz mogą pochwalić się rozbudowanym ekosystemem płatności elektronicznych.