CBDC jedynym legalnym cyfrowym środkiem płatniczym w Indonezji?

Gubernator Banku Indonezji Perry Warjiyo ogłosił rozwój swoich planów dotyczących uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego dla różnych cyfrowych transakcji gospodarczych i finansowych.

Warjiyo powiedział, że bank planuje ujawnić szczegóły dotyczące projektu koncepcyjnego cyfrowej rupii – waluty będącej odpowiednikiem krajowego fiat. Podmiot dąży do tego, by cyfrowa rupia była zintegrowana, połączona i interoperacyjna z CBDC innych krajów.

Inicjatywa CBDC, zwana Projektem Garuda, rozpocznie się od uruchomienia hurtowej rupii cyfrowej dla przypadków użycia emisji, wykupu i międzybankowego transferu funduszy, a następnie operacji monetarnych i rozwoju rynku finansowego. Biała księga projektu zakłada, że trzecia faza obejmie transakcje end-to-end pomiędzy hurtowymi i detalicznymi użytkownikami rupii cyfrowych. – Współpraca i synergia na poziomie krajowym i międzynarodowym jest krytyczna dla rozwoju cyfrowej rupii – wyjaśnił Warjiyo.

Indonezja wdrożyła ogólny zakaz płatności kryptowalutowych począwszy w 2017 roku, podczas gdy handel aktywami cyfrowymi  w kraju w dużej mierze pozostał legalny jako regulowany przez Agencję Regulacyjną ds. Obrotu Towarami Giełdowymi. Warjiyo po raz pierwszy ogłosił plany wprowadzenia przez Indonezję CBDC w maju 2021 roku, ale nie podał konkretnego terminu jej wdrożenia.