Partnerstwo umożliwi klientom korporacyjnym BNP Paribas China dokonywanie płatności z wykorzystaniem cyfrowego juana poprzez system zarządzania e-CNY.
Francuski bank BNP Paribas współpracuje z Bank of China (BOC) w celu promowania cyfrowej waluty Chin, cyfrowego juana, wśród swoich klientów korporacyjnych, donosi „South China Morning Post”.
Dzięki wspópracy klienci korporacyjni BNP Paribas China będą mogli zarządzać portfelami cyfrowych juanów poprzez połączenie ich z kontami bankowymi, śledzenie transakcji i dokonywanie płatności przy użyciu chińskiej waluty cyfrowej za pośrednictwem systemu zarządzania e-CNY. System zarządzania obiecuje również ułatwić i udogodnić klientom korzystanie z cyfrowej gotówki do transakcji w czasie rzeczywistym.
Zdaniem obserwatorów system zarządzania cyfrowym juanem może ułatwić wydajną, w czasie rzeczywistym i wygodną praktykę cyfrowej gotówki. BNP Paribas China planuje również zbadać wykorzystanie cyfrowej waluty banku centralnego Chin (CBDC) w innych obszarach, takich jak inteligentne kontrakty, finansowanie łańcucha dostaw, płatności użytkowe i transgraniczne.
Aby promować przyjęcie CBDC, Chiny rozdały miliony dolarów cyfrowych juanów w całym kraju w okresie Księżycowego Nowego Roku. Kilka miast rozdało ponad 180 milionów juanów, co stanowi 26,5 miliona dolarów wartych CBDC w programach takich jak dotacje i kupony konsumpcyjne.
W kwietniu 2023 r. chińskie miasto Changshu powiadomiło wszystkich urzędników służby cywilnej w ramach swojej jurysdykcji, że będą oni otrzymywać pełne wynagrodzenie w cyfrowych juanach, począwszy od maja 2023 r. Warunki płatności dotyczą wszystkich urzędników służby cywilnej w służbie publicznej i innych jednostkach państwowych w mieście.
Pomimo wysiłków chińskiego rządu w celu promowania cyfrowego juana, mieszkańcy Hongkongu nie wykazali większego entuzjazmu dla rządowych zapędów do promowania przyjęcia swojego CBDC. W ciągu pierwszych czterech dni twardego uruchomienia cyfrowego portfela juana, tylko 625 mieszkańców zapisało się, wskazując na letnią reakcję na nową ofertę waluty cyfrowej.
Rząd Chin wzmacnia dążenia do jak największych postępów w zakresie swojego CBDC w czasie, gdy międzynarodowe rynki handlowe starają się odchodzić od parytetu dolara amerykańskiego. Niedawno bowiem Chiny zawarły wiele traktatów handlowych z Rosją i Indiami, których waluty narodowe opierają się na dolarze amerykańskim.