Banki centralne ze standardami dotyczącymi ekspozycji na kryptowaluty

Globalny standard ekspozycji banków na aktywa kryptowalutowe został zatwierdzony przez Grupę Prezesów Banków Centralnych i Szefów Nadzoru Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Standard, który określa limit 2% na rezerwach kryptowalutowych wśród banków, musi zostać wdrożony 1 stycznia 2025 roku.

Raport pod tytułem „Ostrożnościowe traktowanie ekspozycji na kryptowaluty” wprowadza ostateczną strukturę standardową dla banków w zakresie ekspozycji na aktywa cyfrowe, w tym tokenizowane aktywa tradycyjne, stablecoiny i kryptowaluty bez zabezpieczenia, a także informacje zwrotne od zainteresowanych stron zebrane w konsultacjach rozpoczętych w czerwcu. Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego poinformował, że raport zostanie wkrótce włączony jako nowy rozdział do skonsolidowanych ram bazylejskich.

Bezpośrednia ekspozycja globalnego systemu bankowego na aktywa cyfrowe pozostaje stosunkowo niska, ale ostatnie wydarzenia podkreśliły znaczenie posiadania silnych minimalnych ram dla banków działających w skali międzynarodowej w celu złagodzenia ryzyka. „Niezabezpieczone kryptowaluty i stablecoiny z nieskutecznymi mechanizmami stabilizacyjnymi będą podlegać konserwatywnemu traktowaniu ostrożnościowemu. Standard zapewni solidne i ostrożne globalne ramy regulacyjne dla ekspozycji banków działających w skali międzynarodowej na kryptowaluty, które promują odpowiedzialne innowacje przy zachowaniu stabilności finansowej”. – napisano w dokumencie.

– Standard Komitetu dotyczący kryptowalut jest kolejnym przykładem naszego zaangażowania, chęci i zdolności do działania w sposób globalnie skoordynowany w celu ograniczenia pojawiających się ryzyk stabilności finansowej. Program prac Komitetu na lata 2023-24 zatwierdzony dziś przez GHOS ma na celu dalsze wzmocnienie regulacji, nadzoru i praktyk banków na całym świecie. W szczególności skupia się on na pojawiających się ryzykach, cyfryzacji, ryzykach finansowych związanych z klimatem oraz monitorowaniu i wdrażaniu Bazylei III – powiedział Pablo Hernández de Cos, przewodniczący Komitetu Bazylejskiego i gubernator Banku Hiszpanii.

We wrześniu 2022 r. Bank Rozrachunków Międzynarodowych ujawnił wyniki swojego wielojurysdykcyjnego pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), po miesięcznej fazie testowej, która umożliwiła transakcje transgraniczne o wartości 22 milionów dolarów. W programie pilotażowym uczestniczyły banki centralne Hongkongu, Tajlandii, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także 20 banków komercyjnych z tych regionów. Według opublikowanego w czerwcu raportu, około 90% banków centralnych rozważa obecnie przyjęcie CBDC.